Televizyon
09 Ara 2019 12:51 Son Güncelleme: 09 Ara 2019 14:27

Celal Şengör'ün sözleri olay yarattı! "En cahil Türkler Müslüman Türklerdir"

Prof. Dr. Celal Şengör’ün Azerbaycan’da bir grup öğrenciyle sohbet ettiği sırada söylediği sözler, olay yarattı.

Prof. Dr. Celal Şengör’ün Azerbaycan’da bir grup öğrenciyle sohbet ettiği sırada söylediği sözler, olay yarattı.

Öğrencilerin kendisine "Sizce Türkler modern çağda neden cahil bırakıldı" sorusuna Şengör, ''Hayır, Türkler cahil bırakılmadı, Türkler cahil kaldılar, kendi kendilerini cahil ettiler. En cahil Türkler Müslüman olan Türklerdir'' şeklinde bir yanıt verdi.

Celal Şengör sözlerinin devamında ise, şunları söyledi:

"Müslüman camiasına katıldıkları zaman, İslamiyet’in 11.yüzyıldaki çöküşü; Türkleri de beraberinde sürükledi ve özellikle Osmanlı Devleti, benim kanaatimce, Türk tarihinin en alt noktasıdır. Yani orada Osmanlılar, ne eğitime önem verdiler ne bir şeye önem verdiler."

Celal Şengör'ün sözleri, sosyal medyada tartışma yarattı.

İşte Celal Şengör'ün o konuşması:

BURHAN KUZU'DAN ÇOK SERT TEPKİ
Çelal Şengör'ün çok tartışılan sözlerine AK Partili Burhan Kuzu'dan çok sert tepki geldi. Kuzu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Celal Şengör, sen Müslüman olmayabilirsin buna saygı duyarım ancak Türkleri ve Müslümanları aşağılayamazsın. Haddini bileceksin. Bu skandal sözleri söyleyen kişi bilim adamı olamaz. Osmanlı tarihini bilmiyor, işkembeden sallıyor. Okumak cehaleti alır ama...

Celal Şengör, zerre kadar tarih bilgin yok. Osman Hamdi Bey, Ali Kuşçu, Takiyüddin, Mirim Çelebi, Katip Çelebi, Piri Reis, Hezarfen Ahmer Çelebi, İbrahim Müteferrika, Bergamalı Kadri gibi isimler Osmanlı tarihinde çığır açan bilim adamlarıdır. Önce bunları öğren sonra konuş.