Dünya
31 Oca 2023 14:32 Son Güncelleme: 31 Oca 2023 14:47

"Çeçen askerler Rus muhabire tecavüz etti" iddiası: Gerçek ne çıktı

Ukrayna basını, Rus gazeteci Olga Zenkova’nın, Ukrayna’da bulunduğu sırada Çeçen askerlerin tecavüzüne uğradığını iddia etti. Yerel basın ve Olga Zenkova’nın çalıştığı Rus NTV kanalı, iddiaları yalanladı.

Rusya – Ukrayna Savaşı’nda Ukrayna blogları, gazeteleri ve sosyal medya hesapları ortaya yeni bir iddia attı: Rus NTV kanalında çalışan muhabir Olga Zenkova, Rusya’nın ele geçirdiği Melitopol şehrinde savaş propagandası çekimleri yaptı. Bir restoranda yemek yemekte olan Olga Zenkova ve kameraman Artyom Epifanov’un, Kadirov’un Çeçen askerleri tarafından önce tartaklandığı, sonra darp edildiği ve Olga Zenkova’nın toplu cinsel saldırıya uğradığı öne sürüldü.

Ukraynalı sosyal medya hesapları, yayın kuruluşu Rus NTV’nin olayın soruşturulması için bir dilekçe yayınladığını öne sürdü ve bir belge paylaştı.

BELGE SAHTE ÇIKTI
Melitopol’ün yerel yayın organı melitopol-news.ru, belgenin sahte olduğunu ifade etti.

Belgede yer alan hukuki terimlerin “Hiçbir avukat tarafından yapılmayacak şekilde hatalı kaleme alındığını” söyleyen gazete, ayrıca iddia edilen belgenin kolluk kuvvetlerine değil, Rusya Federasyonu Federal Soruşturma Komitesi’nin basın bürosuna gönderildiğini belirtti: “Dilekçe basın bürosuna gönderilmiş ancak konu suç teşkil ettiği için basın bürosuna gönderilmesi yanlış. Bu noktada belgenin sahte olduğunu gösteren bariz bir hata var. Dilekçe, adli kurumlara, kolluk kuvvetlerine veya doğrudan Rusya Soruşturma Komitesi’nin ilgili birimine yazılmalıydı.Ayrıca bir avukat, cinsel saldırı için doğru hukuki terimi kullanırdı. Belgede günlük ifade kullanılmış.”

İddiaya söz konusu olan belge

SAVAŞ MUHABİRİ DEĞİL
Olga Zenkova, Rus NTV kanalında çalışıyor ama savaş muhabiri değil. Ukrayna’dan hiç haber yapmayan Olga Zenkova’nın bulunduğu bölge ise, Rusya’nın Ural Eyaleti.

Urallar ile Ukrayna arasında 2 bin 160 kilometreden fazla mesafe bulunuyor.

Olga Zenkova, Ural bölgesindeki gelişmelere ilişkin haberler yapıyor.

Ocak ayında yaptığı bütün haberler Ural’dan.

Olga Zenkova'nın haberleri, Rusya'nın Ural bölgesinden. Rus NTV kanalında "Ural bölgesi muhabiri" olarak geçiyor.

Ancak Ukrayna’nın bazı gazetelerinin iddiasına göre Olga Zenkova, 17 Ocak’ta Ukrayna’daydı.

Olga’nın 23 ve 30 ocak tarihli haberleri de yine Ural bölgesinden.

Ayda ortalama 4-5 haberi yayınlanan Olga’nın, Ukrayna’daki savaşla ilgili haberleri, Ural bölgesi ile sınırlı: Urallara tedaviye gelen yaralılar, mülteciler, Ural bölgesinden giden askerlerin hikayeleri ve savaştan kaçanların Ural bölgesindeki rehabilitasyon süreci.

Melitopol şehri ile Urallar arasındaki mesafe binlerce kilometre. Ay içerisinde Urallar'da haber yapan Olga Zenkova'nın, ay ortasında Ukrayna'ya gittiğine dair bir delil yok.

FOTOĞRAF 2009 YILINDAN
Olga Zenkova’nın kameraman Artyom Epifanov ile birlikte Ukrayna’nın Rusya tarafından ele geçirilen Zaporijya bölgesinin Melitopol şehrinde “savaş propagandası çekimi” yaptığına ilişkin paylaşılan fotoğrafın tarihi ise 2009.

Olga Zenkova ve Artyom Epifanov’un o fotoğrafı 2009’da, Ural bölgesindeki Berezniki şehrinde bulunan ve adı 40 bin dolarlık yolsuzluğa karışan bir inşaat alanında çekildi. Olga ve Artyom, 9 Ekim 2009’da o yolsuzluk iddialarını araştırmak için Berezniki şehrindeydi.Fotoğraf Ukrayna’da değil, Rusya’da çekildi.

Ukrayna'da savaş propagandası yapılırken çekildiği iddia edilen fotoğraf, savaştan tam 13 yıl önce Rusya'da çekildi.

RUS NTV YALANLADI
Olga Zenkova’nın çalıştığı ve sahibi Gazprom olan Rus NTV kanalı, “İddialar külliyen yalandır ve asılsızdır” şeklinde bir açıklama yaptı.

ÇEÇEN ASKERLER
Ukrayna’da bulunan ve Çeçen lider Kadirov komutasındaki askerler, birçok defa tecavüz, yağma ve cinayet ile suçlandı.

Ukrayna basını birçok defa, Kadirov’un Çeçen askerlerinin sivil evleri yağmaladığını, altınlara el koyduğunu, Rusya’ya karşı çıkan isimleri infaz ettiğini, kadınlara ve çocuklara tecavüz ettiğini iddia etti.