Çarpışma’nın senaryosu yamalı bohça gibi!

Sinema-TV eleştirmenimiz Murat Tolga Şen, Show Tv'nin iddialı dizisi Çarpışma’yı yorumluyor.

Çarpışma’nın ilk bölümünü izleyince heyecanla bir yazı kaleme almış ve başta Kıvanç Tatlıtuğ’un oyunculuğu olmak üzere yapımı her anlamda övmüştüm. Dün gece dizinin 2. bölümü yayınlandı ve ettiğim tüm övgüleri geri almak üzere buraya geldim. Çarpışma’nın şiddeti, gizemi ve merak uyandıran olay örgüsü devam bölümünde de sürecek sanıyordum ama yanılmışım. Senaryosu daha 2. bölümde çöken ve acıklı bir şekilde Ezel çakmasına dönüşen dizi böyle devam ederse... Devam edemez!

Oyuncuların bu işte suçu günahı yok, önlerine ne konursa onu oynuyorlar. Sanat yönetimi, sinematografi, ses-ışık yine iyi ama senaryo! Mantık hatalarının ozon tabakasındaki deliği bile arattığı, klişenin suyunu çıkaran ve izledikçe sıkıcılaşan bir devam senaryosu bu... Eskiden yapılmış işlerden oluşan bir yamalı bohça adeta!

Çarpışanların Hepsi Tanıdık!

Dizinin tüm önemli karakterlerinin birbirini tanıması saçmalığını ne yapmalı bilmiyorum. İstanbul bir megaşehir ama talihsiz olayları (bomba patlaması, çocuk kaçırma) ve devamında gelişen şeyleri yaşayan herkesin iç içe geçecek üçgenler oluşturacak şekilde birbirine temas etmesi mümkün mü? Bazı şeyler tesadüf değildir, her insanın hayatının bir anında kaderin varlığını hissettiği zamanlar olmuştur ama tesadüf olmasa bile yaşananların tesadüfmüş gibi görünmesi gerekir. Böyle bir dizinin hızlıca bütün kartlarını dağıtıp elini hemen açması da oyunu izleyenlerin sıkılıp uzaklaşmasına yol açar ki pek çok seyircinin bir yerden sonra başka bir kanala geçtiğini düşünüyorum.

Ay Yapım o eski ihtişamlı dizi günlerine geri dönmek, sektörün kurtarıcısı olarak kahramanlaşmak istiyor olabilir ama ¨Ezel zamanında bu fikir çalışmıştı, yine böyle yapalım¨ deyip doz aşımı seviyesinde uygulamak hikayenin inandırıcılığını dibe çekiyor. Toygar Işıklı’nın müzikal temaları da iyice Ezel’i hatırlatır olmuş. Baş karakterlerdeki Ezel referansları da malum; Meral’i mi izliyoruz yoksa Eyşan’ı mı, belli değil!

Çarpışma’nın Patlak Lastiği Senaryosu...

Senaryo ekibi bir zahmet kendine gelsin de, dizi Ezel (ve başka bir sürü dizinin) taklidi konserve bir işe dönüşmesin. Artık önüne konan her dolmayı yutan bir seyirci yok. İlk bölüm reytingleri zaten dizinin total için değil AB seyircisine kıymetli olduğunu gösterdi. Canımız Ezel izlemek isterse açan internetten izleriz. Sadece Ezel’den esinlenme yok ama onun hikayesini Behzat Ç karakterlerinin beden dili ve Aşk-ı Memnu’nun günahlarıyla birleştirince ortaya yeni bir iş çıkmıyor. Bunca masrafa gerek yok! Yapımdan bu eleştirimi okuyanlar lütfen alınmasın ve kalem ekibi yeni bölümlerde dümeni çevirsin yoksa dizi Titanic’in çarptığından daha büyük bir buzdağına çarpıp batacak.

murat@medyaradar.com