Gündem
14 Nis 2014 10:52 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:05

Çanlar Karşı'dan sonra Sol için çalıyor!

Sol'dan gelen açıklamada okurlara maddi sorunlar için dayanışma çağrısı yapıldı.

Sol okura seslenen Karşı gazetesi maddi sorunlar nedeniyle kapanırken soL gazetesi ise, son dönemde yaşadığı mali sorunları aşmak için okurlara dayanışma çağrısı yaptı. "Bu süre boyunca okuyucularımızın katkısına, dayanışmasına ihtiyacımız var. Sadık ve sabit okurlarımızı okuduğu nüshaya ek olarak, bir de okutmak için gazete almaya çağırıyoruz." denilen açıklamada "Haydi, dayanışmaya..." çağrısı yapıldı.

İşte soL’un o çağrı metni:

“Sevgili soL okurları,

Gazetemizin bir buçuk yılının, sadece basın dünyasını değil siyaset alanını da kuvvetle etkilediğini söylersek, kendimizi dev aynasında gördüğümüzü düşünmezsiniz, umarız.

Adından belli; bir misyon gazetesiyiz. Önce tekelleşen ve sermaye düzenine sıkışan, dışta kalan üyelerinin bu sıkışmaya büyük bir çoğunlukla teslim olduğu; sonra yandaşlaşan ve AKP rejimine hapsolan, dışta kalan üyelerinin bu rejimle aralarına net sınır çekmekte hep zorlandığı bir yayın dünyasına doğduk.

İstisnalar vardı ve soL gazetesinin samimi dostlarıydı onlar. Bu samimi dostlarımız da gördüler ki, kendi yararlı, dirençli çabalarının dışında soL başka bir kulvar açıyor. soL, sosyalistlerin sosyalizmi güçlendirmek için, kurutulmuş zannedilen bir alana adım atmaları anlamına geliyor.

Bir buçuk yılda soL medyada ve siyasette bir ölçüt haline geldi. Bulunduğu alanın solcu bombardımanına tutulduğunu, girdiği ters yolun solcu bir barikatla daraldığını görenler yollarını değiştirmek, lafı dolandırmak zorunda hissettiler kendilerini. Dostlar cesaretlendi...

Ancak soL, isterseniz deneyimsizlikten, isterseniz eksik hesaptan, isterseniz beceriksizlikten deyin, kendi hatalarından veya kurtlar sofrasına kendi ilkelerini dayatmaktan kaynaklanan bir dizi nedenle mali sorunlarını aşamadı.

Baskı ve satış arasındaki açık bir süredir dayanılmaz hale geldi.

Siyasi mevzilerimizden vazgeçecek değiliz. Ama satış sayılarını bir hamlede yükseltemeyeceğimizi de biliyoruz.

soL’un dostlarını, sevgili okurlarımızı soğukkanlı olmaya, telaş etmemeye, moral bozmamaya davet ediyoruz.

Gazetemizin baskı ve dolayısıyla dağıtım sayısını kontrollü biçimde aşağı çekmek durumundayız. Bu zorunluluğun bir miktar satışta düşüşe de yansıyacağını biliyor, ama bunu asgaride tutmaya özen gösteriyoruz. Mali kanamaya neden olan açıyı mümkün olduğunca daraltacağız.

Bu süre boyunca okuyucularımızın katkısına, dayanışmasına ihtiyacımız var. Sadık ve sabit okurlarımızı okuduğu nüshaya ek olarak, bir de okutmak için gazete almaya çağırıyoruz.

Dostlarımızı soL’a ilan sağlayarak katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

Dağıtımdaki azalmanın “az gelip erken tükenen gazeteler” veya vazgeçilen bayiler gibi sonuçları olacak. Bu sonuçlara teslim olmayıp diğer satış noktalarını aramak, bunun için biraz emek harcamak, solda kalmaya, soldan bakmaya değmez mi? Halka yalan söyleyenleri, durup düşünmeye zorlamak için, yalanın yasak olduğu bir dünya yaratmaya başlamak için çok şey istediğimizi zannetmiyoruz...

Darboğazdan birlikte çıkacağız ve sonra yeni bir yükselişi adım adım planlayacağız. Yola devam ediyoruz.

Haydi, dayanışmaya...

soL Gazetesi Yayın Kurulu”