Gündem
05 Ara 2015 10:06 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:13

Can Dündar'ın belgeseli 27. Türk Sinema Günleri'nde!

Avrupa’nın en eski sanat etkinliği olan Strasburg Türk Sinema Günleri 9 Aralık Çarşamba günü başlayacak

Bir ay sürecek olan sinema günleri 12 Ocak’ta günü sona erecek.

Bu yıl sinema günlerinde Yeşilçam’ın sanatçıları içinde Meltem Cumbul, Gamze Ergüven, Uğur Yücel, Mustafa Altıoklar, Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar, Nilgün Cerrahoğlu, Merdun Yanardağ, Ayşenur Arslan, Sınırsız Gazeteciler Örgütü temsilcileri, çok sayıda sanatçı sinemaseverlerin huzurunda filmlerini tanıtacak. Beyaz perdeye yansıyacak sinema filmleri içinde Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın ‘Erdoğan’ın en uzun günü’ ve ‘Gözdağı’ belgeseli gösterilecek. 11 Aralık Cuma günü ise Can Dündar ve Erdem Gül için dayanışma programı düzenlenecek.

Programa Avrupa Kuruluşların temsilcileriyle beraber çok sayıda siyasi ve gazeteci katılacak. Tarihi sinema salonunda beyaz perdeye yansıyan sinema filmleri içinde Avrupa Parlamentosu, Saraybosna ve Cannes Film Festivali’nde Avrupa’nın Oskarı sayılan ‘Europa Cinemas Label’ ödülüyle çok sayıda ödül alan ‘Mustang’ filmi de yer alıyor. Meltem Cumbul’un katılımıyla ‘Kadın İşi Banka Soygunu’, sanatçılar Özgür Emre Yıldırım, Nur Sürer, Uğur Polat’ın katılımıyla ‘Eksik’ Strasburg’da seyircisiyle buluşuyor.

Gösterime giren filmler içinde ‘İstanbul Kanatlarımın Altında’, ‘Limonta’, ‘Delibal’, ‘Düğün Dernek’, Zülfü Livaneli’nin katılımıyla ‘Atatürk’ belgeseli, yönetmen Uğur Yücel’in katılımıyla ‘Yaktın Beni’, ‘Hayatboyu’, ‘Orman’, ‘Çok uzun bir Hikayenin tam ortası’ sinema filmleri de programda yer alıyor.