Gündem
27 Oca 2016 09:42 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:19

Can Dündar ve Erdem Gül'e çifte müebbet talebi!

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Savcılığı, tutuklu Can Dündar ve Erdem Gül'e yönelik soruşturmayı tamamladı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ü, "Fethullah Gülen Terör Örgütü" işbirlikçisi olarak niteledi, bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar da hapis cezası istedi. Savcılık 2 ismin dosyasını Cemaatçi polislerin yargılanacağı "Selam Tevhid Kumpası" dosyasıyla birleştirme talep etti.

Sabah gazetesinin adli kaynaklardan aktardığına göre Kasım ayında tutuklanarak cezaevine konulan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

17-25 ARALIK SUÇLAMASI

Dündar ve Gül için 1 kez ağırlaştırılmış müebbet, 1 kez müebbet ve 30 yıla kadar da hapis cezası istendi. İstanbul Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'ndan sorumlu Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından hazırlanarak "Selam Tevhid Kumpası" davası ile birleştirilmek üzere İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen 473 sayfalık iddianamede, Can Dündar'ın, 17 ve 25 Aralık operasyonları "darbe" olarak nitelenerek iki ismin bu girişimden haberdar olduğu iddia edildi. İddianamede, Can Dündar'ın 17-25 Aralık'ı meşrulaştırmaya çalıştığı da ileri sürüldü.

İddianamede "Şüpheliler, bilgi ve belge olmamasına rağmen FETÖ/PDY'nin verdiği görüntüler üzerinden, T.C. devleti ve hükümetini terörle ilişkilendirme amacı doğrultusunda bilinçli ve sistematik olarak, kurgu yazılar kaleme almışlardır" ifadeleri kullanılırken, söz konusu iddiaya kanıt olarak Gül ve Dündar'ın haberleri sunuldu.

HANGİ SUÇLAMALAR YÖNELTİLDİ

İddianamede Dündar ve Gül'e yöneltilen suçlamalar şöyle: "Devletin Gizli Kalması Gereken Bilgilerini Siyasal veya Askeri Casusluk Amacıyla Temin Etme", "Devletin Güvenliğine İlişkin Gizli Kalması Gereken Bilgileri Temin etme ve Casusluk Maksadıyla Açıklama", "Cebir ve Şiddet Kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni Ortadan Kaldırmaya veya Görevlerini Yapmasını Kısmen ya da Tamamen Engellemeye Teşebbüs Etmek" ve "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmaksızın Bilerek İsteyerek Yardım Etmek."