Gündem
26 Mayıs 2022 14:30 Son Güncelleme: 26 Mayıs 2022 14:34

Büyükelçiden KGK'ya teşekkür: Şeytanın bacağını kırdık

Geçtiğimiz şubat ayında Gürcistanlı gazetecileri Türkiye’de ağırlayan KGK, bir heyetle Gürcistan’a giderek bir dizi temasta bulundu. Tiflis Büyükelçisi Ceren Yazgan, yayınladığı mesajda "KGK'ya ne kadar teşekkür etsek az" dedi

Movement for Cultural Heritage isimli ulusal STK ve Başkanı Nino Burchuladze’nin davetiyle Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) üyeleriyle birlikte Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e giden KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ve beraberindeki heyet, tarihi 8 bin yıl öncesine dayanan Dmanisi (Nakalakarı) antik yerleşim yerini ziyaret ettiler. Buradan Gürcistan’ın Rusya sınırında giden KGK heyeti, Kafkasların eteklerindeki doğa harikasında eşsiz bir gün geçirdi. KGK heyetine Gürcistanlı gazeteciler de eşlik etti. Gürcistan’ın en büyük özel TV kanalı İmedi TV’yi ziyaret eden KGK heyeti, meslektaşlarıyla buluştu. Ziyaret sırasında Küresel Gazeteciler Konseyi tarafından hazırlanan dergiyi İmedi TV ekibine takdim eden KGK Genel Başkanı Dim, İmedi TV'nin sorularını da yanıtladı.

BÜYÜKELÇİ YEMEKTE AĞIRLADI
KGK heyeti, T.C. Tiflis Büyükelçisi Ceren Yazgan tarafından da ağırlandı. Dim, Yazgan'ın ağırlamasına ilişkin "Gürcistan’da TC Tiflis Büyükelçiliğimizde Büyükelçimiz Ceren Yazgan tarafından akşam yemeğinde ağırlandık. Büyükelçimize Küresel Gazeteciler Konseyi ile dayanışması temelinde teşekkürlerimizi sunduk. İki ülke ilişkileri adına Gazeteciler arasında kurulan dostluk köprüsünün güçlenerek devamını diledik. Gürcistan’da görev yapan gazeteci dostlarımız; Küresel Gazeteciler Konseyi Gürcistan temsilcimiz Avto, Anadolu Ajansı temsilcisi Davit ve kardeş Azerbaycan’ın devlet ajansı temsilcisi Hatayi beylerle Tiflis büyükelçiliğimizde bir araya geldik" mesajını paylaştı.

BÜYÜKELÇİ: KGK'YA NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZ
Büyükelçi Yazgan ise, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yayınladığı mesajda "KGK'ya ne kadar teşekkür etsek az. İki ülke halklarının bu kadar yakın yaşayıp bir o kadar birbirini tanımamasının nedenlerinden biri de gerçekten basın ve medya temsilcilerinin arasında bağların gereken düzeyde olmaması. Şeytanın bacağını kırdık ama nihayet" dedi.

NİNO BURCHULADZE: GÜRCİSTAN’I TANITIYORUZ
Movement for Cultural Heritage isimli ulusal STK'nın Başkanı Nino Burchuladze “Movement for Cultural Heritage yani 'Kültürel Miras Hareketi' gazeteciler de dahil olmak üzere farklı meslek gruplarından insanları bir araya getiriyor ve Gürcistan'ın kültürel mirasını, tarihini ve geleneklerini ziyaretçilere tanıtıyor'' dedi.
KGK heyeti, Başkan Burchuladze'ye teşekkür etti.