Gündem
15 Haz 2019 01:40 Son Güncelleme: 15 Haz 2019 01:43

Bursa'da Flash TV binasının yıkımında flaş gelişme

Bursa’da Flash TV binası olarak kullanılan ‘Tower Plaza’nın yıkımı mahkeme kararıyla durduruldu.

Google Haberlere Abone ol

Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesinde bulunan ve geçen Şubat ayında tehlike arz ettiği yönünde çıkan raporla yıkıma başlanan, Flash TV’nin binası olarak kullanılan “Tower Plaza”nın yıkım çalışmaları mahkeme kararıyla durduruldu.

Bu sürede 18 katından 9’u yıkılarak ortadan kaldırılan binada kanuni sürece rağmen yıkım çalışmaları sürdürülüyordu. Ancak Bursa Büyükşehir Belediyesi bugün mahkeme kararına uyarak yıkımı durdurma kararı aldı.

Mahkeme sürecinde Uludağ Üniversitesi, ODTÜ, İTÜ gibi kurumlardan gelen uzman görüşünde riskli yapı raporunun hatalı, eksik ve mevzuata aykırı olduğu belirtildi. Plazanın akıbeti ise bu kurumlardan gelecek 'yeterli teknik rapor'a göre şekillenecek.

“BÜYÜK MADDİ ZARARLARA YOL AÇILDI”

Flash TV’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Mahkemelerin ağır işlemesi ve idarenin zorlayıcı tutumu sonucu ‘gerçek durum anlaşılamadan’ yapılan yıkım ile büyük maddi zararlara yol açıldı. Gelinen durumda Uludağ Üniversitesi Bilirkişileri’nin önerdiği ODTÜ, İTÜ gibi yetkin bir kuruluştan ‘yeterli bir teknik rapor’ alınması bekleniyor. Alınacak nihai teknik rapora kadar yıkım işleri durduruldu.”