Gündem
03 Haz 2020 17:44 Son Güncelleme: 03 Haz 2020 17:55

Burhan Kuzu'dan Fatih Altaylı'ya 'Zindaşti' yanıtı: İkimiz de susalım!

AKP'nin kurucu üyelerinden eski milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, HaberTürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı'nın bugünkü "Sus, otur, hatta saklan" başlıklı yazısına yanıt verdi.

Google Haberlere Abone ol

Eski AKP milletvekili Burhan Kuzu Fatih Altaylı'ya seslenerek "Zindaşti'yi çıkarmadım, sana teklifim bu konuda ikimiz de susalım kararı bekleyelim" dedi. 

Kuzu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Fatih Bey ben Zindaşti'yi çıkarmadım.Nasıl çıktığını çok iyi biliyorsun.Üstelik adamın yargılandığı suç baronluk değil.Hakkımda açılmış bir dava var.Yargısız infaz yapmayalım.Sana teklifim bu konuda ikimiz de susalım kararı bekleyelim" ifadesini kullandı. 

Altaylı köşesinde ne yazmıştı?
"Çoklu cinayet zanlısı uyuşturucu kaçakçısının yargı tarafından serbest bırakılmasını sağladığı artık aleniyet kesbeden ve artık kendisi tarafından da kabul edilen Anayasa Profesörü Burhan Kuzu, hakkındaki yazılarımı geçmişte yalanlardı. Şimdi ise yeni bir yönteme geçti. Ben yazınca o da sosyal medyası üzerinden 'Fatih Altaylı unutulmamak için beni yazıyor. Ben olmasam yazacak konusu yok' gibi yanıtlar veriyor. Burhan Bey, benim unutulmak veya unutulmamak gibi bir derdim yok.

Ama sizin olmalı. Siz unutulmayı tercih etmelisiniz. Ortadan kaybolmayı, kimseye yanıt vermemeyi, yokmuş gibi davranmayı tercih etmelisiniz.

Çünkü siz artık çok 'ayıplı' bir siyasetçi, çok çok ayıplı bir 'yasa adamı' oldunuz.

Kendinizi ve yaptıklarınızı unutturmanız lazım. Hakkınızda ne denirse densin ortaya atlamamanız, sosyal medya hesaplarınızı kapatmanız, tek kelime etmemeniz, yokmuş gibi davranmanız lazım.

Çünkü siz yargıya baskıyı bir aile ferdinizin bir hatasını örtmek, bir yakınınızın arazi davasını sonuçlandırmak ya da kader kurbanı diye adlandırılan türden gariban birine yardımcı olmak gibi 'nispeten' vicdani bir kabul görebilecek şekilde yapmadınız Vahim iddialarla yargılanmakta olan birini yargıdan kaçırmak için devreye girdiniz. Onun ellerindeki kan artık sizin de elinize bulaştı anlayacağınız.

O yüzden susun. Unutulmaya çalışın. Ben sizin yediğiniz herzeler unutulmasın diye yazıyorum.

Siz de böyle yaparak bana destek veriyorsunuz. 'Unutmayın beni. Uyuşturucu kaçakçılarını yargının elinden kurtaran benim' diye bağırıyorsunuz sürekli. Allah bilir belki de benim yazdıklarıma da reklam gözüyle bakıyorsunuzdur . Belki yargıdan kurtulmak isteyen yeni müşteriler gelir diye." 

Ne olmuştu?
Yargı üzerinde baskı kurarak İranlı “uyuşturucu baronu” Naci Şerifi Zindaşti’yi tahliye ettirdiği iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan eski AKP milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun ifadesi ortaya çıktı.

 Zindaşti’yi tahliye eden hâkimi aradığını ancak baskı yapmadığını savunan Burhan Kuzu, “Eski bir öğrencim olan Zindaşti’nin avukatı İlker, uzman görüşü şeklinde hukuki mütalaamı mahkeme hâkimine bildirmemi istedi. Talimat ve telkinde bulunmaksızın düşüncemi iletmek amacıyla Cevdet Özcan’ı telefonla aradım. Eğer delil yoksa tutuklanmanın bir tedbir olduğunu serbest bırakılabileceğini söyledim” dedi.