Dünya
29 Nis 2021 09:20 Son Güncelleme: 29 Nis 2021 09:45

Brezilya: Rus aşısında nezleye sebep olan bir canlı virüs vardı

Rusya devletine ait Gamaleya Enstitüsü'nün geliştirdiği Koronavirüs aşısı Sputnik V'yi onaylamayan Brezilya, aşının içinde nezleye sebep olan canlı bir virüs bulduklarını ifade etti.

Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu'ndan (ANVISA) Rus Covid-19 aşısı Sputnik V'ye onay çıkmadı. Ülkedeki birçok eyalet yönetiminin Rus aşısına yönelik talebini değerlendiren kurum, aşının "etkinliği" ve "güvenilirliği" konusunda yeterli veri olmamasından dolayı Sputnik V'nin ithal edilmesine karşı çıktı.

ANVISA Başkanı Antonio Barra Torres yaptığı açıklamada, "Milyonlarca Brezilyalının, çok zorlu bir süreçten geçtiğimiz sırada uygun güvenlik, etkinlik ve kalite testlerinden geçirilmemiş bir ürünle karşı karşıya kalmalarına asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Sputnik V aşısı henüz Amerikan ve Avrupalı sağlık düzenleme kurumlarından onay alamamış durumda. Brezilyalı kurum ise uzmanlarının aşı hakkında ilettikleri "şüphelerden" dolayı bu tür bir karara imza atıldığını ifade etti.

Brezilya 23 Şubat'ta Pfizer-BioNTech'in Covid-19 aşısına geniş çaplı kullanım izni vermişti. Çin aşısı CoronaVac ve AstraZeneca-Oxford'un Covid-19 aşısı da ANVISA'dan acil durum yetkisi almıştı.

Covid-19 pandemisinden en ağır etkilenen ülkelerden biri olan Brezilya'da şu ana kadar 14 milyon 370 bin vakaya ratlanırken ölü sayısı ise 392 bini aşmış durumda.