Ekonomi
19 Eyl 2023 07:18 Son Güncelleme: 19 Eyl 2023 07:24

Borsaya yeni düzenleme getirildi!

Borsa İstanbul’dan aracı kurumlara yapılan açıklamayla pay piyasası ve VİOP’ta uygulanmakta olan açılış seansı işleyiş esaslarıyla ilgili olarak yeni düzenlemeler getirildi.

Borsa İstanbul, açılış seansında yeni düzenlemelere gidildiğini duyurdu. Borsa İstanbul’dan aracı kurumlara yapılan açıklamayla pay piyasası ve VİOP’ta uygulanmakta olan açılış seansı işleyiş esaslarıyla ilgili olarak yeni düzenlemeler getirildi.

Buna göre, bu kapsamda ilk olarak pay piyasasında, paylarda açılış seansının emir toplama aşamasının son 5 dakikası hariç olmak üzere emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesine karar verildi.

Ayrıca pay piyasasında açılış seansına dahil olan pay dışındaki sermaye piyasası araçlarında açılış seansının emir toplama aşamasının tümünde emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesi kararlaştırıldı.

VİOP tarafında ise tüm sözleşmelerde açılış seansının emir toplama süresinde emirlerde iptal, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesi kararlaştırıldı. Düzenlemeler 25 Eylül 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.