Gündem
05 Mayıs 2018 14:13 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:11

Borç yapılandırması istemişti! Doğuş Grubu'nun borcu ne kadar çıktı?

Doğuş Grubu, borçlarının bir bölümünü yapılandırmak için bankalarla görüşmelere başlamıştı. Grubun bankalarla yaptığı görüşmelerin ayrıntıları ortaya çıktı.

Borç yapılandırması istemişti! Doğuş Grubu'nun borcu ne kadar çıktı?
Başkanlığını Ferit Şahenk'in yaptığı Doğuş Grubu, borçlarının bir bölümünü yapılandırmak için bankalarla görüşmelere başlamıştı.

Ekonomist dergisi, Doğuş Grubu'nun borçlarını yapılandırmasıyla ilgili gelişmeleri haberleştirdi.

Dergide yer alan habere göre; toplam 6 milyar dolarlık borcun yaklaşık yüzde 40'lık kısa vadeli ve teminatsız bölümü yeniden yapılandırılacak. Bunun da 2.6 milyar dolar civarında olduğu hesaplanıyor. Galataport, Boyabat Barajı gibi projelerin kredilerinin koşullarında bir değişiklik olmayacağı bilgisine ulaşıldı.

3 BANKAYLA KOORDİNELİ ÇALIŞMA

Doğuş Grubu, en büyük alacaklı banka olan Yapı Kredi ve İş Bankası'na yeniden yapılandırma çalışmaları için önceki hafta yetki verdi. Her iki bankanın, yeniden yapılandırma çalışmalarını en büyük ikinci alacaklı Ziraat Bankası'yla koordineli yürütüldüğü öğrenildi.

Grubun CEO'su Hüsnü Akhan, bankalarla yürütülen görüşme sürecini yönetiyor. Bankacılar, Doğuş Grubu'nun yeniden yapılandırma sürecinin hızlı ilerleyeceği görüşünde hemfikir. Bir bankacı, "Grubun aktifleri bu borçları fazlasıyla karşılayacak düzeyde" değerlendirmesini yaptı.

HİSSELERİNİ SATTI

Doğuş Grubu, yeniden yapılandırma çalışmalarında nakit yaratmak için ilk adımlarını attı. Yiyecek ve içecek markalarının çatı şirketi d.ream'in yüzde 17'lik hissesi, 200 milyon dolar değerle fonlara satıldı. Ayrıca Orjin Grubu'yla birlikte yürütülen İstinye Park İzmir projesindeki hisseler de diğer ortağa devredildi. Bu devirden de 100 milyon dolarlık bir gelir elde edildiği bilgisine ulaşıldı. Her iki satıştan elde edilen 300 milyon doların yanı sıra grubun geçen yıl sonu itibariyle kasasında 1.5 milyar TL civarında nakit varlığı olduğu anımsatıldı.

OTELLERİ TEMİNAT OLARAK GÖSTERECEK

Edinilen bilgilere göre; Doğuş Grubu, yeniden yapılandırma için yurtiçi ve yurtdışındaki otel, marina ve gayrimenkulleri teminat olarak gösterecek.