Gündem
21 Nis 2022 14:12 Son Güncelleme: 21 Nis 2022 14:15

Bombalı eylem hazırlığındaki 2 PKK’lı yakalandı! İçişleri Bakanlığı duyurdu…

İçişleri Bakanlığı, "Metropollerde bombalı eylem hazırlığındaki 2 PKK’linin, jandarmanın operasyonuyla" yakalandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, metropollerde bombalı eylem hazırlığındaki '2 PKK’lının' yakalandığını bildirdi. Operasyonda uzaktan komuta edilerek patlatılan (3) kg (C-4) patlayıcı madde, bomba yapımında kullanılan çok miktarda malzeme, ateşleyici ve başlatıcı düzenekler ile elektronik materyallerin ele geçirildiği kaydedildi.

Bakanlık açıklamasına göre, bombalı eylem gerçekleştirmek üzere yasadışı yollarla ülkeye gireceği tespit edilen iki kişiye ilişkin alınan bilgi neticesinde Suriye ve Urfa’da eş zamanlı yapılan operasyon ile biri Resulayn’da, diğeri ise Ceylanpınar’da bulunan şüpheliler yakalandı. Yakalanan kişilere patlayıcıların taşınması konusunda yardım ettiği tespit edilen 7 şüpheli de gözaltına alındı.

YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Suriye’de bulunan üst düzey PKK/ PYD/YPG terör örgütü mensuplarının talimatıyla, ülkemizde sansasyonel bombalı eylemler yapmak maksadıyla bir grup teröriste özel eğitim verilerek yasadışı yollarla yurda sokulacağı bilgisinin elde edilmesi üzerine Jandarma İstihbarat Komutanlığı çalışma başlattı. Teröristlerin bulunmasına yönelik oluşturulan özel ekibin yaptığı titiz çalışma neticesinde, eylem hazırlığındaki 2 PKK/PYD/YPG’li terörist tespit edilerek, takibe alındı. Jandarma tarafından Suriye ve Şanlıurfa’da eş zamanlı yapılan operasyon neticesinde biri Resulayn’da, diğeri ise Ceylanpınar’da bulunan teröristler çok miktarda patlayıcı ile birlikte kıskıvrak yakalandı.

Operasyonda uzaktan komuta edilerek patlatılan (3) kg (C-4) patlayıcı madde, bomba yapımında kullanılan çok miktarda malzeme, ateşleyici ve başlatıcı düzenekler ile elektronik materyaller ele geçirildi. Sürdürülen istihbarat çalışmaları sonucu örgüt mensuplarına patlayıcıların taşınması konusunda yardım yataklık eden 7 şüpheli şahıs da gözaltında alındı.

"TALİMAT ÜST DÜZEY ÖRGÜT MENSUBU TARAFINDAN VERİLDİ"

Teröristlere eylem talimatının Suriye / Haseke’de bulunan üst düzey bir örgüt mensubu tarafından verildiği öğrenildi. Yakalanan teröristlere, yurt içerisinde bombalı eylemler yapmak üzere Suriye’de özel olarak, keskin nişancı eğitimi, mayın döşeme eğitimi, istihbarat toplama eğitimi ve sabotaj eğitimi verildiği, örgüt üst yönetimince metropol iller başta olmak üzere eylem yapmak için talimat verildiği belirlendi.

Jandarma tarafından yakalanan iki terörist ve işbirlikçilerinin, Suriye’de harekât bölgelerinde bulunan güvenlik güçlerine ve masum sivil halka yönelik gerçekleştirilen birçok bombalı saldırının failleri olduğu tespit edildi."