Medya Günlüğü
21 Şub 2019 10:58 Son Güncelleme: 21 Şub 2019 11:54

BKM'nin tepe ismi ilk kez konuştu: Organize İşler'i Netflix'e neden sattık?

Organize İşler 2: Sazan Sarmalı'nın yapımcısı ve Beşiktaş Kültür Merkezi'nin ortağı Necati Akpınar, filmi Netflix'e para için satmadıklarını söyledi.

BKM'nin tepe ismi ilk kez konuştu: Organize İşler'i Netflix'e neden sattık?

Henüz vizyondayken Netflix'e satılan Organize İşler 2: Sazan Sarmalı filminin yapımcısı ve Beşiktaş Kültür Merkezi'nin ortağı Necati Akpınar, Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu'na konuştu.

Kendilerine yöneltilen eleştirilere yanıt veren Akpınar, Netflix yöneticilerinin “Bu filmi 192 ülkede yayınlayıp, dünyaya Türkler’in neler yaptığını göstermek istiyoruz” ifadesinden etkilendiklerini belirtti.

Akpınar, filmin Netflix yöneticileri tarafından ayakta alkışlandığını kaydetti ve “Projeyi, Netflix’e para için değil, Türk Sineması’nı dünya vitrinine çıkaracakları için verdik” ifadesini kullandı.

İşte Eyüboğlu'nun bugünkü yazısından "Necati Akpınar ilk kez konuştu" başlıklı o yazı:

‘Organize İşler Sazan Sarmalı’nın vizyondayken Netflix’te yayınlanması sinema dünyasına bomba gibi düştüğünde aradığım BKM’nin ortağı Necati Akpınar’dan yanıt, dört gün sonra geldi. Birkaç gündür hastanede zatürre tedavisi gördüğünü söyleyen yapımcı, filmin Netflix’e satışının perde arkasını ilk kez anlattı.

BKM ile Netflix diyaloğu, yapımcılar filmlerini vizyondan çektiğinde başladı. Netflix yöneticileri izledikleri ‘Organize İşler Sazan Sarmalı’nı çok beğenip, ayakta alkışladı. Amerikalılar’ın, “Bu filmi 192 ülkede yayınlayıp, dünyaya Türkler’in neler yaptığını göstermek istiyoruz” sözlerinden etkilenen Akpınar, “Projeyi, Netflix’e para için değil, Türk Sineması’nı dünya vitrinine çıkaracakları için verdik” dedi.

GİŞEYİ NASIL ETKİLEDİ? 

BKM ile Netflix’in anlaşmasından sonra, sinemadaki kriz çözüldü ve film vizyona girdi. Netflix, yapımı aynı gün yayınlamak isteyince BKM, dört hafta süre istedi. Türkiye’de filmin gişesini vuracak sayıda aboneleri olmadığını söyleyen Netflix yönetimi, BKM’ye gişede uğrayacakları kaybı da karşılamayı taahhüt edip, vizyondaki 15’inci gününde filmi yayınladı.

NETFLİX’İN YAYINI FİLMİN İŞESİNİ NE KADAR ETKİLEDİ? 

Akpınar, “Hafta sonu gişesi beklentimizin yüzde beş altında geldi” dedi.  Gelelim Netflix’in Türkiye’deki abone sayısına.  Şirket, veri açıklamıyor ama aldığım bilgi Türkiye’deki abone sayısının 100 binin altında olduğu…"

Yazının tamamını okumak için tıklayınız