Polemik & Kulis
11 Mayıs 2016 13:13 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:31

BirGün'de Mine Kırıkkanat depremi! Muhabire "belirsiz süreyle" izin verildi!

BirGün gazetesi, Mine Kırıkkanat ile söyleşi yapan muhabiri Özlem Özdemir'le belirsiz bir süre yolunu ayırdı.

BirGün gazetesinin Pazar ekinde yayımladığı ve Mine Kırıkkanat'ın PKK'nın kadınlara bakışını eleştirdiği röportajı tartışma yaratmıştı. Röportajın konusu, Gazeteci Kırıkkanat'ın Paris cinayetlerini konu alan "Hiç Kimse" adlı kitabıydı.

Röportajda Mine Kırıkkanat'ın PKK'nın kadınları "parya" olarak gördüğünü belirttiği açıklamalarına BirGün muhabiri Özlem Özdemir, "kadınlar mal gibi yani" sorusuyla karşılık veriyor; Kırıkkanat ise bu soruyu şöyle yanıtlıyordu:

"Aynen öyle. O yüzden toplumun genel durumunu yansıtıyor. Yaptıkları kadın erkek eşit propagandası son derece yanlış ve yalan. Ve zaten Öcalan konuşmalarında Sakine’den, yani romandaki Munise’den gereksiz diye söz ediyor. Fransa’da bu üçlü suikast yapıldığında, zaten ilk akla geçen şey Öcalan’ın öldürttüğü oldu."

BirGün muhabirinin sorusu da Kırıkkanat'ın yanıtı da aslında PKK'nın Kürt kadınına bakışını eleştirdiği halde, sosyal medyada PKK'ya yakın hesaplar tarafından "Kürt kadınına hakaret" iddiasıyla hedef alındı. Ardından BirGün gazetesi de söz konusu ifadeleri internet sitesinden değiştirdi ve özür diledi. Son olarak röportajı yapan muhabir Özlem Özdemir ile belirsiz bir süre yollar ayrıldı.

Özlem Özdemir söz konusu kararı sosyal medya hesabından şöyle duyurdu: "BirGün gazetesi yönetim kuruluyla yaptığımız görüşme sonunda; gazetedeki söyleşilerime belirsiz süreyle ara verilmesinin uygun olduğu tarafıma bildirilmiş olup, bir süre sonra sonra tekrar değerlendirilme yapılmasına karar verilmiştir".BARIŞ İNCE'DEN ÖZLEM ÖZDEMİR'E CEVAP

Birgün Yazı İşleri Müdürü Barış İnce, Twitter'dan Özlem Özdemir'in işten çıkarılmadığını yazarken, kendisinin neden "belirsiz bir süre" ifadesini kullandığını da anlamadığını söyledi:

"Biz kimseye "Belirsiz bir ara" falan demedik. Psikolojiler yıprandı bir süre dinlenip devam edelim dedik. Birlikte belirleyelim dedik. Ama tabii herkesin bir gelecek planı olabilir. Sol karpuz gibi bölünmüşken herkes tarafındaki destekçilerine farklı imaj çizebilir. Politik hesapların bir gazete ve muhabir üzerinden görülmesi çok üzücü. İnsanları gaza getirerek hasap görmeyin. İnsan harcayan sizsiniz. "İki-üç hafta ara verip devam edelim, sen de yıpratıldın" sözünü belirsiz bir ara diye yazmanın anlamını bilemiyorum. İşten atma olamaz."