Medya
28 Nis 2022 12:54 Son Güncelleme: 28 Nis 2022 13:59

Birçok ünlü gazeteciye WhatsApp’tan şantaj! Özel bilgilerini telefonlarına yolladılar…

Gazeteci Nevşin Mengü, bir hacker grubunun, İsmail Saymaz, Cüneyt Özdemir ve Fatih Portakal gibi gazetecilerin de aralarında bulunduğu WhatsApp grubu kurarak "Bu bir tehdit mesajıdır. Kolluk kuvvetlerine haber vermeyin” şeklinde mesaj attığını duyurdu.

Gazeteci Nevşin Mengü, sosyal medya hesabından, bir hacker grubunun WhatsApp grubu kurarak bilgilerinin ellerinde olduğunu iddia ettiğini paylaştı. İddiaya göre hackerlar tarafından kurulan WhatsApp grubuna Nevşin Mengü, İsmail Saymaz, Fatih Portakal ve Cüneyt Özdemir gibi gazeteciler dâhil edildi.

Hacker olduğunu iddia eden kişi veya kişiler, gruba gönderdiği mesajda ise söz konusu gazetecilerin vesikalık fotoğraflardan ev adreslerine kadar tüm bilgilerin ellerinde olduğunu söyledi. Bu bilgilerin karşılığında ise 1 adet Ethereum coini talep etti.

Kendilerini, Rus asıllı bir hacker grubu olarak tanıtan kişi veya kişiler “Bu bir tehdit mesajıdır. Kolluk kuvvetlerine haber vermeyin” ifadelerine yer verdi.

Ellerinde eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a ait bilgilerin de olduğunu iddia eden grup, onu ise gruba eklemeyeceklerini ve korktuklarını belirtti.

Gazeteci Nevşin Mengü’nün paylaşımları şöyle:

“Memleketin hackerı bile gerizekalı. Adam kimlik bilgilerini çalmış, haraç istiyor. Adam kimliğini çaldığı kişilerden Whatspp grubu kurdu, gruba dayısını ekledi”

“Berat Albayrak’ın da bilgileri varmış ama ondan korkuyormuş”

 

NE OLMUŞTU?

Gazeteci İbrahim Haskoloğlu, 12 Nisan'da sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'a ait olduğu iddia edilen kimlik kartlarını paylaşmıştı.

İbrahim Haskoloğlu yaptığı paylaşımda, "Yaklaşık 2 ay önce yayındayken bana bir hacker grubu ulaştı. E-devlet ve devlete ait sitelerden verilerin çalındığını söylediler. Verileri hala da sızdırıyor olduklarını belirttiler. Bazı devlet yetkililerinin bilgilerini benimle paylaştılar. Buna yeni kimlik kartları da dâhil" ifadelerini kullanmıştı.

İbrahim Haskoloğlu bu paylaşımının ardından gözaltına alınarak tutuklandı.

Haskoloğlu’nun tutuklandığı bilgisini Gazeteci Fatih Portakal duyurdu.

Portakal bu bilgiyi paylaştıktan sonra hackerların kendisine ait bilgileri gönderdiğini ve bilgilerinin çalındığını aktardı.

Gazeteci İsmail Saymaz da İbrahim Haskoloğlu’nun gözaltına alınmadan önce kendisine ait bilgileri WhatsApp üzerinden gönderdiğini ve bilgilerinin çalındığını açıklamıştı.