Ekonomi
15 Mayıs 2022 22:03 Son Güncelleme: 15 Mayıs 2022 23:10

Bira fiyatlarına büyük zam geldi! İşte Tuborg grubunun zamlı listesi

Alkol ve tütün ürünlerine zamlar gelmeye devam ediyor. Tuborg grubu biralarına zam geldi. Tuborg grubuna gelen zamların listesi de ortaya çıktı. Zamlar Tuborg grubunun ithal biralarına geldi.

Alkol ve tütün ürünlerine temmuz ayı gelmeden zamlar gelmeye devam ediyor.Bugün bir bira grubuna daha zam geldi.

'Zam günlüğü' adlı sayfanın Twitter hesabında yaptığı paylaşıma göre; Carlsberg, Frederik, SOL, Desperados, Weinhenstephan, Guinness, Kronenbourg, Grimbergen gibi markaları da çatısında bulunduran Tuborg grubuna zam geldi.

Sayfa, yeni fiyat listesini de paylaştı. İşte o liste:

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş'ın alkol ve tütün ürünleri ile ilgili bir sorusuna şu cevabı verdi:

Sevgili Özgür, alkol ve tütün ürünlerinde uygulanan özel tüketim vergisine her 6 aylık dönemde “aksi bir karar olmaz” ise otomatik olarak ÜFE oranında artış yapılmaktadır. Aksi bir karar alınmaz ise haberde belirtildiği üzere ilk 6 aylık ÜFE oranı kadar ÖTV artışı kaçınılmazdır.

Aybaş daha sonraki tweetlerinde, "İçki ve sigara zamları tamamen Sağlığımız için vergi zammı ise işin bahanesi" diyerek ironi yaptı, şu ifadeleri kullandı:

Kaçak içki ve kaçak sigara pazar lideri olur uyuşturucu tavan yapar Devletin kaybedeceği Vergi zararı Milyarlarca lira olur Kaçak sanayileşme yolunda ilerler.

Yoksa yine ölümü gösterim sıtmayamı razı edecekler Laik bir ülkenin yeme içme kültürüne yasaklarla değil zamlarla müdahale böyle olur biz kimseye niye içiyorsun demiyoruzun kibar hali.