Televizyon
11 Nis 2021 11:32 Son Güncelleme: 11 Nis 2021 12:01

Bir Zamanlar Kıbrıs'taki 'Ankaralı' gerçekte kim?

Milliyet Gazetesi yazarı Özay Şendir, TRT 1 ekranlarında yayın hayatına başlayan Bir Zamanlar Kıbrıs dizisindeki karakterlerin, gerçek hayattaki kimliklerini kaleme aldı.

Tamamı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde çekilen "Bir Zamanlar Kıbrıs" dizisi TRT 1'de izleyici karşısına çıktı. Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesini ekranlara taşıyan dizi, 1963'te tarihe "Kanlı Noel Gecesi" olarak geçen saldırıyı anlatan ilk bölümü ile yayınlanmıştı.

Milliyet Gazetesi yazarı Özay Şendir, dizide 'Ankaralı' olarak bilinen karakterin gerçek hayatta kim olduğunu kaleme aldı.

Şendir'in bugünkü yazısından "Ailesi katledilen subaya gelme diyen Genelkurmay Başkanı" başlıklı o bölümı şöyle;

TRT 1’de ekrana gelen “Bir Zamanlar Kıbrıs”ın perşembe günü ekrana gelen bölümünde yer alan “Banyo Katliamı” sahnesi çok konuşuldu.

Kuzey Kıbrıs’a gidenlerin çoğu kumarhanelerden çıkamadığı için, banyo katliamının yaşandığı, şimdi Lefkoşa’da İrfan Bey Sokak, No: 2 adresinde Barbarlık Müzesi olarak duran o evi bilmezler.

Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ve çocuğunun katledildiği 1963 Noel Gecesi tarihe Kumsal Faciası olarak geçmiştir.

Kumsal semtinde o gece başka katliamlar da yaşanmıştır.

Binbaşı Nihat İlhan, eşinin ve çocuklarının katledildiği haberini hemen almadı ama olaydan üç gün sonra duydu.

Ne acı, o zamanın Genelkurmay Başkanı Cevdet Sunay, ailesinin katledildiğini öğrenen Binbaşı Nihat İlhan’a, telefonda “Ankara’da hava çok gergin, şimdi buraya gelirsen, 6-7 Eylül olaylarının bir benzeri yaşanabilir” diyor.

Ailesini o katliamda kaybeden Binbaşı Nihat İlhan, 1964 yılında memleketi Elazığ Askeri Hastanesi’ne tayin oldu.

O hastanede 14 yıl çalıştı, Tuğgeneral olarak 1982’de emekli oldu, 1984-89 yılları arasında Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü olarak çalıştı. 2016’da vefat etti.

Gelelim Ankaralı karakterinin kim olduğuna.

Dizide elbette daha farklı rolde ama Ankaralı karakteri aslında Piyade Yarbay Ali Rıza Vuruşkan’ı hatırlatıyor.

İş Bankası Müfettişi Ali Conan kimliğiyle girdi Kıbrıs’a, Yarbay Ali Rıza Vuruşkan, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın ilk Bayraktar’ı oldu, Bozkurt kod adıyla anıldı.

Az bilinen bir gerçeği daha yazayım, Ergenekon operasyonları sırasında gömülü silahların bulunduğu Zir Vadisi’ni hatırladınız mı?

Tarım Bakanlığı’na ait çiftlikte 12 Eylül 1958’den itibaren Kıbrıs’tan gelen mücahitlere askeri eğitim verildi.

İlk kafile 30 kişiydi, orada eğitim alanlar sonra Kıbrıs’a dönüp diğer TMT üyelerini eğittiler.

Genelkurmay’dan tamamen bağımsız Özel Harp Dairesi faaliyeti olarak yürütülen bu çalışmalarda yazılı metin hiç kullanılmadı, bir arşivi de yoktur tahminen.

Kıbrıs’ta yaşananları öğrenirken aslında en çok Türkiye’de olanları öğrenir insan.

Not: Fotoğrafta sağdaki kişi Ali Rıza Vuruşkan’dır.