Medya Günlüğü
17 Kas 2019 12:34 Son Güncelleme: 17 Kas 2019 12:38

Bir şehir efsanesi yanıt buldu! Güzin Abla köşesini bir erkek mi yazıyor?

Hürriyet’te, okur mektuplarını köşesine taşıyan ve onlara tavsiyelerde bulunan Güzin Abla, bugünkü köşesinde bir şehir efsanesine yanıt verdi.

Bir şehir efsanesi yanıt buldu! Güzin Abla köşesini bir erkek mi yazıyor?

Güzin Abla, Psikolog Üstün Dökmen'in Perşembe günü katıldığı Derya Baykal'ın programında, Güzin Abla köşesinin bir erkek tarafından yazıldığını söylemesine sert tepki gösterdi.

"HAYRET ETTİM"

Dökmen için, "Güzin Abla köşesinin devam ettiğini bilmiyormuş. Hayret ettim" diyen Güzin Abla, "Ve beni hayrete düşüren bir açıklaması da, bunca yıldır yayımlanan Güzin Abla köşesinin bir erkek tarafından yazıldığını söylemesiydi" dedi. Derya Baykal'ı da eleştiren Güzin Abla, "Derya Baykal ise Hoca’nın bu yanlışını düzeltmek yerine sessiz kaldı, yorum yapmadı... Kısacası bir anlamda teyit etti" dedi.

Güzin Abla, "Gerçekten çok şaşırdım. Güzin Abla köşesi çok uzun yıllardır Kelebek’te köşenin yaratıcısı olan annem Güzin Sayar ve benim adımla, fotoğrafımla yayımlanıyor" derken, "Annemin hastalığından ve ölümünden sonra da hemen hemen 23 yıldır Güzin Abla köşesini Hürriyet-Kelebek’te sürdürüyorum" diye belirtti.

"Üstelik basın tarihinde, aynı meslekteki annesinden kızına kalan ve ölümünden sonra da kendi adıyla devam eden tek gazete köşesidir" diyen Güzin Abla, Derya Baykal'dan söz konusu yanlışı bir dahaki programında düzeltmesini beklediğini aktardı.

Güzin Abla'nın yazısı şu şekilde:

"Prof. Dr. Üstün Dökmen, “Derya Baykal’la Gülümse” programının geçen perşembe yayınlanan bölümünde köşemle ilgili büyük bir yanlışa imza attı. Dökmen, Güzin Abla köşesinin bir erkek tarafından kaleme alındığını söyledi!

Derya Baykal, teve2’de yayınlanan “Derya Baykal’la Gülümse” adlı programında beni çok üzen bir yanlışa ortak oldu.

Bu konuyu siz sevgili okurlarımla paylaşma gereği duydum...

Programın geçen perşembe günü yayınlanan bölümünde Derya Hanım’ın konuğu Prof. Dr. Üstün Dökmen’di.

Üstün Hoca, halen Güzin Abla köşesinin devam ettiğini bilmiyormuş.

Hayret ettim.

Ve beni hayrete düşüren bir açıklaması da, bunca yıldır yayımlanan Güzin Abla köşesinin bir erkek tarafından yazıldığını söylemesiydi!

Derya Baykal ise Hoca’nın bu yanlışını düzeltmek yerine sessiz kaldı, yorum yapmadı... Kısacası bir anlamda teyit etti.

Gerçekten çok şaşırdım. Güzin Abla köşesi çok uzun yıllardır Kelebek’te köşenin yaratıcısı olan annem Güzin Sayar ve benim adımla, fotoğrafımla yayımlanıyor.

Nasıl oluyor da yıllardır televizyon programları yapan, medyayla iç içe bir kişinin, gazetede yayımlanan köşenin varlığından haberi olmaz?

Hadi diyelim Üstün Hoca böyle bir yanlışa düştü...Derya Hanım neden düzeltme ihtiyacı duymadı?

Bir psikolog ve eğitimci olarak Üstün Hoca’nın beni tenkit etmesi mümkündür.

Saygıyla karşılarım...

Ama beni yok sayması, halen köşede yazdığımı bilmemesi, onu da geçtim “Bir dönemler bir Güzin Abla köşesi vardı, okurlarına öğütler veriyordu ama sonra anlaşıldı ki o bir kadın değil, erkekmiş” demesi beni ziyadesiyle üzdü. Rencide etti.

Ola ki Derya Hanım ve Üstün Hoca gibi hâlâ bilmeyenler vardır. Bu yüzden yıllar sonra tekrar yazıyorum.

Ben her şeyden önce 40 yılı aşkın süredir çeşitli gazetelerde çalışmış bir gazeteciyim.

Annemin hastalığından ve ölümünden sonra da hemen hemen 23 yıldır Güzin Abla köşesini Hürriyet-Kelebek’te sürdürüyorum.

2 yıl önce Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü almış biriyim.

Ayrıca annemin yarattığı bu köşe 47 yıldır hâlâ okurlarının ilgisini ve sevgisini kaybetmeden devam ediyor...

Bugün “Güzin Abla” bir deyim, bir tanımlama, bir marka olmuştur. Türkiye’de bu alanda tek ve ilktir...

Bu köşe, medyada başkaları tarafından taklit edilmeye çalışılsa da asla sürdürülememiştir.

Ayrıca yalnızca Türkiye’de değil, Hürriyet’in Almanya ve yurtdışı baskıları sayesinde, yurtdışında da tanınmış ve sevilmiştir.

Üstelik basın tarihinde, aynı meslekteki annesinden kızına kalan ve ölümünden sonra da kendi adıyla devam eden tek gazete köşesidir.

Diyelim ki, Güzin Abla hakkında bilgi edinmek istediniz, bir merak edip internete girerseniz binlerce sonuçla karşılaşırsınız.

Ya da internet arama motorlarına “Güzin Abla” diye yazarsanız, orada “sevgiliguzinabla.com” diye bir site göreceksiniz ve burada gerek annemin gerekse benimle ilgili tüm bilgileri görebilirsiniz.

Umarım Derya Baykal bu yanlışı sürdürmez ve televizyon programında düzeltmeyi düşünebilir."