Gündem
29 Ara 2020 12:26 Son Güncelleme: 29 Ara 2020 12:29

Binali Yıldırım'ın adı telefon dinleme listesinden çıktı

Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği şüpheli helikopter kazasını bahane edip 114 kişiyi 3 yıl dinlediler. Telefon dinleme listesinden Binali Yıldırım da çıktı...

BBP kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu suikastındaki FETÖ bağlantılarına ilişkin yeni deliller ortaya çıktı. 2009 yılındaki helikopter kazasının ardından Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılmıştı. Ancak dosya sonra yetkisizlikle Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmişti. Bu aşamadan sonra dosyayı içinden çıkılmaz hale getirdikleri ifade edilen FETÖ’cü savcılar, birçok hukuksuzluğa imza attı.

SAHTE İHBARLARLA ŞÜPHELİ YAPTILAR

Yeni Şafak'tan Osman Özgan'ın haberine göre, örgütün amaçları doğrultusunda soruşturma dosyasına çok sayıda sahte ihbar mektupları sokuldu. Hatta başkasının ismi ve imzası kullanılarak savcılığa ihbar mektubu gönderildi. O dönem Malatya Erhaç Jet Üssünde yarbay rütbesiyle görev yapan Ayhan Tunçay adına ihbar mektubu gönderilen mektupta, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki bazı general ve subayların isimlerine yer verildi. Mektupta, helikopterin bilinçli bir şekilde düşürüldüğü, olaya ilişkin belgelerin de gizlendiği ileri sürüldü.

İFADESİ BİLE ALINMADI

Ancak savcılık, yazılı veya sözlü olarak Tunçay’ın ifadesine bile almazken, ihbar mektubunda ismi geçen kişiler soruşturmada şüpheli yapıldı. Dosyanın 2014’te tekrar Maraş’a gitmesinin ardından ihbar mektuplarını inceleyen savcılık, mektuptaki imzanın Tunçay’a ait olmadığını belirledi. İfadesine başvurulan Tunçay, her iki ihbar mektubunun da kendisine ait olmadığını, imzasının taklit edilmiş olduğunu belirtti.

DİNLENECEKLER LİSTESİ OLUŞTURDULAR

FETÖ’nün ayrıca kazayı bahane ederek dinlenecekler listesi oluşturduğu da belirlendi. Soruşturma dosyasında olmamasına rağmen Malatya TEM Şube Müdürlüğünden çıkan “2011/79 Muhsin Yazıcıoğlu ve ark. Şüpheli tlf listesi” adlı listede 65 kişinin ismi bulunuyor. Bu kişilerden bazılarının dinlendiği belirtilirken, listede Tunçay’ın adına gönderilmiş ihbar mektubundaki isimlerin de olduğu belirlendi.

LİSTEYE BİNALİ YILDIRIM'I DA EKLEDİLER

Bu isimlerin arasında, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı yapan emekli Korgeneral Nezih Damcı, emekli Hava Tümgeneral Ateş Mehmet İrez ve emekli Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu gibi isimler yer alıyor. Listede ayrıca o dönem Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım’ın isminin de olduğu belirlendi. Yapılan incelemede, Yıldırım’ın ikamet adres bilgisi ve kendisi tarafından kullandığı iddia edilen bir telefon numarasının listede yazılı olduğu tespit edildi. Ancak Yıldırım’ın telefonun dinlenmediği kaydedildi.

114 KİŞİYİ 3 YIL DİNLEDİLER

İletişimin kayda alınması ile ilgili sürekli olacak şekilde uzatma kararlarının alındığı, karar ve taleplere matbu gerekçelerin yazıldığı ifade edildi. 2011’de başlayan hukuksuz dinlemelerin 2014’e kadar devam ettiği tespit edilirken, FETÖ’nün, Yazıcıoğlu bahanesiyle toplamda 114 kişiyi kayda aldığı ortaya çıkarıldı.

ERGENEKON KUMPASINA BAĞLAYACAKLARDI

FETÖ’nün, medya organları ile TSK, emniyet ve yargıda bulunan mensupları aracılığıyla algı oluşturarak Yazıcıoğlu suikastını o süreçte devam eden Ergenekon kumpasına bağlamaya çalıştığı tespit edildi. Soruşturmada şüpheli yapılarak ifadesi alınan askerlere Ergenekon’a üye olup olmadığının sorulduğu tespit edilirken, dosyaya konulan isimli isimsiz ihbar mektuplarında da ısrarla Ergenekon’dan bahsedildiği anlaşıldı. Ancak dosyanın FETÖ’cü savcılardan alınmasının ardından söz konusu ihbarcılar ve gizli tanıklar mercek altına alındı. Örgütün amaçları doğrultusunda kriminal şahıslara yalan tanıklık yaptırıldığı, kurgu gizli tanık ifadeleriyle delil üretildiği ortaya çıkarıldı. Bunlardan “C..1” koduyla gizli tanık yapılan Ünal Kurt’un, FETÖ ve PKK/KCK’ya üye olmak suçundan soruşturulduğu, hatta uyuşturucu madde ticareti, ruhsatsız silah bulundurma, mühür bozma, hükümlü ve tutuklunun kaçması suçlarından sabıka kaydı olduğu belirlendi.