Ekonomi
22 Ağu 2022 19:24 Son Güncelleme: 22 Ağu 2022 19:26

BİM'in üst düzey yöneticisinden korkutan enflasyon açıklaması

BİM CFO'su Haluk Dortluoğlu, 12 aylık enflasyonlarının yüzde 110 civarında olduğunu söyledi. "Enflasyon yarın bizi nereye götürecek bilmiyoruz" diyen Dortluoğlu, "Türkiye yıl sonunda yüksek bir enflasyonla kapatacak gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin en yaygın zincir marketlerinden BİM’in CFO'su Haluk Dortluoğlu mevcut durumda 12 aylık enflasyonlarının yüzde 110 civarında olduğunu belirterek, ciro artışını da yüzde 100'ü aşan bir oranda revize ettiklerini ifade etti.

Bloomberg HT yayınına katılan Dortluoğlu asgari ücrette yaşanan artışa paralel şekilde ilk 6 ayda yüzde 37,5'e tekabül eden bir maaş zammı gerçekleştirdiklerini belirtirken, "Aynı şekilde kiralarda da benzer artışlar söz konusu oluyor. Ancak enflasyon şu anda artış trendinde olduğu için ve şu andaki öngörümüzü yüzde 100’ün üzerinde bir yıllık ciro artışı beklentisi olarak revize ettik" ifadelerini kullandı.

“ENFLASYON YARIN BİZİ NEREYE GÖTÜRECEK BİLMİYORUZ”

Genel ciro artışlarının da bu rakamların üzerinde gerçekleştiğini kaydeden Dortluoğlu, "Dolayısıyla bu yönetilebilir bir durumda şu anda ama enflasyon yarın bizi nereye götürecek bilmiyoruz. Bugün için bize sorarsanız bizim şu anda 12 aylık enflasyonumuz yüzde 110 civarında ve Türkiye yılsonunda yüksek bir enflasyonla kapatacak gibi görünüyor. Biz de bu doğrultuda yıllık ciro artışımızı yüzde 100’ün üzerinde bir oranla revize ettik" dedi.