Gündem
25 Mayıs 2020 09:08 Son Güncelleme: 25 Mayıs 2020 09:44

Bilim Kurulu üyesinden ikinci dalga uyarısı! Havaların soğumasıyla birlikte....

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, sonbahar, kış aylarında salgında ikinci bir dalga beklediklerini açıkladı. Azap, havaların soğumasının virüsün yayılmasını kolaylaştıracağına işaret etti.

Google Haberlere Abone ol

Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Alpay Azap, korona salgınında ikinci dalga ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Azap, salgında ikinci dalgayı yaz mevsiminde değil sonbahar, kış aylarında beklediklerini nedeniyle birlikte açıkladı.

Haber Global canlı yayında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Azap, şunları söyledi:

* Yaz aylarında beklemiyoruz ama sonbahar, kışta 2020 yılının sonlarına doğru bir ikinci dalga olma olasılığı var gerçekten.

* Bunun sebebi de işte havaların soğumasıyla birlikte bu solunum virüsleri tıpkı grip, nezle yapan virüsler gibi, kapalı ortamları severler, iyi havalandırılamayan ortamları severler. Soğuk havayı severler ve ultraviyole ışınlarından da hiç hoşlanmazlar.

* Dolayısıyla havaların soğumasıyla tam da onların seveceği, daha kolay bulaşabileceği, insanlar arasında daha kolay dolaşabilecekleri bir ortam oluşmuş oluyor.

* Grip nasıl ki kasım, aralık aylarında artış gösterir, ocak şubat gibi çok grip vakası görürüz, sonra havaların ısınmasıyla birlikte grip vakaları azalır, yazın tek tük grip vakasıyla karşılaşırız, bu virüs de aynen onun gibi.

* Zaten çok benziyor pek çok özelliği grip virüsünü andırıyor.

* Bu nedenle bu virüste de biz, sonbahar kış aylarında bir ikinci artış bekliyoruz. Ama yaz aylarında ciddi bir artış olması, ikinci dalga olmasını beklemiyoruz.