Sağlık
02 Eyl 2021 20:41 Son Güncelleme: 02 Eyl 2021 22:02

Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi! Vefat ve vakalardaki aşısızların oranı açıklandı

Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar kritik toplantının ardından açıklamalarda bulunuyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, YÖK Başkanı Erol Özvar, koronavirüs tedbirleri, okulların ve üniversitelerin açılışı ile ilgili gündem başlıklarını Bilim Kurulu toplantısında bilim kurulu üyeleri ile birlikte değerlendirdi. Bakan Koca, toplantının ardından açıklamalarda bulunuyor.

 BAKAN KOCA'NIN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

 2020'de bilinmezliklerle dolu kaygılı bir yıl geçirdik. 2021'de aşıyla önümüzü daha iyi görmeye başladık.

 Bugün itibarıyla aktif vakalarımızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerden oluşmaktadır. Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90'ı da yine tam aşılı olmayan kişilerdir. Aşınızı olun kendinizi ve toplumu koruyun.

 Önümüzdeki hafta başından çocuklarımız gençlerimiz okullarına kavuşacak. Tüm gayretimiz onlara yüz yüze eğitim vermek ve bunun sürekliliğini sağlamaktır. Gençlerin eğitimin eksik kalması bugün ve geleceğimiz için çok üzücüdür.

 Okullarda kalabalık ortamlar oluşmaması için tedbirleri ve kuralları içeren rehber yayınlayacağız.

 MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖZER'İN AÇIKLAMALARI:

 Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Okullarımızı 5 gün yüz yüze eğitime açmada bize yardımcı olan Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kuruluna teşekkür ederim. Bildiğiniz gibi kovid salgını tüm alanları olumsuz etkiledi. Bizler de öğrencilerimizin öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın en az etkilenmesi için tedbirlerimizi aldık. Eğitimin yüz yüze devam etmesi hayati önem taşıyor. Uzaktan eğitim yüz yüze eğitimin yerine geçemez. Çocuklarımızın arkadaşları ve öğretmenleri ile eğitim görmesi elzemdir.

 Okullarımızın bu süreçte hazırlanabilmesi için 650 milyon lirayı tüm il ve ilçelerimizdeki okullarımıza göndermiş bulunuyoruz.

 6 Eylül itibarıyla okullarımızı haftada 5 gün öğrencilerimize açıyoruz. Okullarımız ilk açılan ve son kapatılan yerler olmalıdır.

 YÖK BAŞKANI ÖZVAR'IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

 Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Bu istişareden fevkalade istifade ettiğimizi ifade ederek açıklamama geçmek istiyorum. YKS'ye giren bütün öğrencilerimizi tebrik etmekle başlamak istiyorum.

 Henüz yerleşmemiş öğrencilerimiz var onlara da YÖK olarak sunduğumuz ek yerleştirme kontenjan imkanından istifade etmelerini bekliyorum. Üniversitelerimizin açık kontenjanlarına gireceklerini umuyorum.

 Bildiğiniz üzere 3 yarı yıl yani bir buçuk seneden beri üniversiteler eğitim ve öğretimine ara vermeden, bütün yüksek öğretim kurumlarımız akademik faaliyetlerine devam etmektedirler. Bizler üniversiteler olarak kampüslerimizi kapatmadık. Öğrenciler kampüslerimize gelip gittiler. Fakat salgın nedeniyle öğretim faaliyetlerimizi uzaktan yapmaya karar verdik.

Yüz yüze eğitimin yapılabilmesi ve sürdürülebilmesi için gerekli tedbirleri aldık. Gerek kampüs ortamlarında gerek eğitim öğretim süreçleri ile ilgili bütün üniversitelere yönelik bir kılavuz hazırladık. Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulu üyelerimizin tavsiyeleri ile hazırladık ve üniversitelerimiz ile paylaştık.

SORU-CEVAP

Bakan Koca: Vaka sayısındaki artış devam etmekte. Bu rakamlar oldukça yüksek. Vefat sayılarımız üzücü seviyede. Varyantlar bulaşıcılığı artırmaktadır. Diğer dünya ülkelerindeki seyir de bu düzeyde. Biz bu dönemde kısıtlamaları gündeme almadık. Yeni dönemde vaka sayısı ağırlıklı olarak 15-45 yaş arasında. Bu önceden 65 yaş üzerindeydi. Vaka sayılarının artmasının sebeplerinden biri de bu. Bulaş riski yükseldi. Bu yüzden aşıyı öneriyoruz. Aşının belli düzeyde bulaşı da önlediğini biliyoruz. Aşılı olanlarda vefat var. Tam doz aşı olanlarda vefat oranı yüzde 10. Yüzde 90 da koruma var yani. Buna dikkat etmemiz lazım.

 12 yaş üstü için koronavirüs aşılarını 15 yaş üstünde olduğu gibi tercihe bağlı olarak açacağız.

 Avrupa ülkelerinde bizden fazla aşı yapan Almanya dışında başka bir ülke yok.

 Aşısı tamamlanmış kişi sayısı 35 milyon. Bu kişilerin vaka yükü yüzde 13 hastane yükü yüzde 10.

 Birinci ve ikinci doz Sputnik aşısının gelmesi için gayret içindeyiz. Sinovac aşısı için de Çin'le yatırım ve teknoloji transferini görüştük. Uzun sürmeyeceğini söylediler.

AVM ve kafeler için test şartı gündemde yok.

 Aşılanmayanların okula alınmama gibi bir durum olmaz. O çok net. En az bir doş aşı yaptıranların oranı eğitimcilerde yüzde 88'i buldu. yüzde 4,5 da hastalığı geçirenler var. Yani yüzde 92,5 oranında korunabilir durumdalar. Bu oranın daha da artacağını düşünüyorum. Velilerin aşılanmaması bu durumda büyük bir risk olur.