Televizyon
25 Tem 2012 18:04 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:57

BİLGİ YARIŞMASINDAN KAZANILAN PARA HELAL Mİ?

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, konuk olduğu bir programda bilgi yarışmaları ve şans oyunlarını değerlendirdi..

A Haber’de Özlem Denizmen’in sunduğu kişisel finans programı Para Durumu, tanınmış ilahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nu konuk etti.

’İslam’da para’ konusunun  irdelendiği programda, İslam’a göre zenginlik, faiz, yarışmalar ve lotolardan kazanılan paralar ele alındı.  Helal para ve haram para kavramları üzerine merak edilenleri cevaplayan Hatipoğlu “başkasına söylediğinde utanacağın para haram parasıdır” dedi.
 
“BAŞKASINA SÖYLEDİĞİNDE UTANACAĞIN PARA HARAMDIR”
“Helal para; hakkı verilerek, kimsenin gücü imkanı gasp edilmeden harama bulaşılmadan kazanılan paradır. Haram para nedir; faiz parası, kumar parası, hırsızlık parası, dolandırıcılıkla alınmış para, rüşvetle alınmış para, başkasına söylediğinde utanacağın para haram parasıdır. Başkasının hakkı hukuku devreye giriyorsa o para haram paradır. Aklınla, alın terinle, ticaret yaparak, ölçülü ve insaflı hareket ederek kazandığın para helal paradır. Parada merhamet yoktur, merhamet sende, senin elinde olacak” şeklinde konuştu.
 
“BİLGİ YARIŞMASINDAN KAZANILAN PARA HELAL, LOTO VE PİYANGO KAZANÇLARI HARAMDIR”
 Yarışmalardan kazanılan paranın yarışmaya göre değişeceğine dikkat çeken Nihat Hatipoğlu, “At yarışı yapıyorsunuz, yarışanlar kendi aralarında bahis oynayabilirler, ama başkasının o yarış üzerine para vermesi haramdır. İki kişi televizyonda bilgi yarışmasına çıkmış, bunun karşılığında para veriliyor, bunun karşılığında başkasının hakkına tecavüz edilmiyor, bilgi yarışmanın sonunda  yarışmayı kazandınız,  bir ev kazandınız deniliyor bunda bir haramlık söz konusu değildir. Parayı 50 kişi yatırıyor, bir kişi kazanıyor. O haramdır. Piyango ve loto haramdır, helal olmayan alışverişlerdir.” dedi.

İŞTE O ÇARPICI AÇIKLAMALAR :