Gündem
22 Mar 2021 06:42 Son Güncelleme: 22 Mar 2021 09:51

Biden'dan Türkiye'ye İstanbul Sözleşmesi tepkisi! "Cesaret kırıcı bir geri adım"

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'ni feshetmesine tepki gösterdi. Biden, alınan kararı "Cesaret kırıcı bir geri adım" olarak değerlendirdi.

Google Haberlere Abone ol

ABD Başkanı Joe Biden ve Avrupa'dan Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine yönelik açıklamalar geldi. Biden kararı “cesaret kırıcı bir geri adım” olarak niteledi.

Çekilme kararının “derin bir hayal kırıklığı” yarattığını belirten ABD Başkanı Biden, Türkiye'nin sözleşmeden çekilmesinin 'küresel çapta kadına karşı şiddete son vermeyi amaçlayan hareket için cesaret kırıcı bir geri adım' olarak niteledi.

Biden'ın imzasın taşıyan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Dünya çapında, bu sözleşmeyi ilk imzalayan ülke olarak Türkiye'deki kadın cinayetlerindeki artış da dahil, ev içi şiddet vakalarında artışa tanıklık ediyoruz. Ülkelerin, kadınlara karşı şiddete son vermeye bağlılıklarını güçlendirmeleri ve yenilemeleri gerekir, kadınları korumayı ve saldırganlardan hesap sormayı amaçlayan uluslararası sözleşmelerden çekilmeleri değil. Bu, küresel çapta kadına karşı şiddete son vermeyi amaçlayan uluslararası hareket için cesaret kırıcı bir geri adım."

AB'DEN TÜRKİYE'YE ÇAĞRI

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına Avrupa'dan tepki gelmeye devam ediyor. Kararın açıklanmasından bir gün önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşen Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Kadınlar, onları koruyan güçlü bir yasal çerçeveyi hak ediyor" dedi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell, Türkiye'ye sözleşmeye dönme çağrısı yaptı.

Türkiye'nin kadına karşı şiddeti engellemeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi'nden cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle çekilme kararına uluslararası tepki dinmiyor. Kararın açıklanmasından bir gün önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşen Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "İstanbul Sözleşmesi'ni destekliyorum" açıklaması yaptı.

Ursula von der Leyen, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Kadınlara karşı şiddet hoşgörülemez. Kadınlar, onları koruyan güçlü bir yasal çerçeveyi hak ediyor. İstanbul Sözleşmesi'ni destekliyorum ve bütün imzacılara [anlaşmayı] meclislerinde onaylamaya çağırıyorum" dedi.

BORREL: KARARI ANLAYAMIYORUZ

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'yi kararını tersine çevirmeye çağırdı. Borell, "İstanbul Sözleşmesi dünya çapında kadınlara ve kız çocuklara gerekli yasal korumanın sağlanmasını garanti etmeyi amaçlar. Türkiye hükümetinin bu sözleşmeden çekilme kararından derin üzüntü duyuyoruz ve bu kararı anlayamadığımızı ifade ediyoruz. Türkiye'yi kararını tersine çevirmeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

ALMANYA: YANLIŞ BİR MESAJ GÖNDERİLİYOR

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin kadına karşı şiddeti engellemeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına tepki gösterdi. Çekilmenin 'Avrupa'ya ve Türkiye'deki kadınlara yanlış bir mesaj gönderdiği' belirtilen açıklamada, "Ne kültürel, ne dini ne de başka ulusal gelenekler kadına karşı şiddeti görmezden gelmenin bahanesi olabilir" denildi.

FRANSA: İNSAN HAKLARINDA YENİ GERİLEME

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamadaysa, Paris hükümetinin karardan 'derin üzüntü duyduğu belirtildi; bu adımın 'insan hakları konusunda yeni bir gerilemeye işaret ettiği' belirtildi. Açıklamada, "Bu karar öncelikle Türkiye'deki kadınları etkileyecektir ki, Fransa onlarla tüm dayanışmasını ifade eder" denildi.

İSPANYA: ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha González Laya da karardan üzüntü duyduğunu açıkladı. Laya Twitter'dan paylaştığı mesajda, "Türkiye'nin kadına karşı şiddeti ortadan kaldırmak adına kurallar içeren temel araçtan, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararından üzüntü duyuyoruz. Kadınların haklarını ilerletmek ve korumak, cinsiyetçi şiddetle mücadele etmek aciliyet taşıyor" dedi.

Türkiye, kamuoyunda ‘İstanbul Sözleşmesi’ olarak bilinen 'Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ni 2011 yılında imzalamıştı. 

DIŞİŞLERİNDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin kadınlara yönelik şiddet ve Aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden çekilmesine dair uluslararası tepkiler hakkında bir açıklamada bulundu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye Cumhuriyeti, haklarının ilerletilmesinde, toplumsal rolünün güçlendirilmesinde ve şiddete karşı korunmasında daima kadının yanında olmuştur. Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, kadına karşı şiddetle mücadele etme temel amacıyla hazırlanmış bir Sözleşmedir. Bununla beraber, Sözleşme içeriğindeki unsurlar ve çeşitli uygulamalar kamuoyunda hassasiyet yaratmış ve eleştirilere neden olmuştur. Esasen Avrupa Konseyi içinde de pek çok ülkede Sözleşme'ye ilişkin tartışmalar yaşanmakta olup, Sözleşme'yi imzalayan bazı ülkeler, onaylamaktan imtina etmişlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Sözleşme'den çekilmesi, kadına karşı şiddetle mücadeleden ödün verme olarak yorumlanmamalıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal mevzuatında kadın hakları en ileri normlarla güvence altına alınmıştır. Ülkemiz bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da kadına karşı şiddete sıfır tolerans anlayışı, ayrıca kadın haklarının daha da güçlendirilmesi ve kadına karşı şiddetle mücadelenin daha etkin sürdürülmesi amacıyla gerekli tüm tedbirleri ilgili kurum ve kuruluşlarıyla birlikte almaya devam edecektir."