Dünya
25 Mayıs 2024 21:29 Son Güncelleme: 25 Mayıs 2024 21:50

Biden'dan Putin'e tehdit gibi NATO mesajı: 'Hiç olmadığı kadar güçlü'

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in NATO'nun çökeceğine inandığını ifade ederek, ancak dünya tarihindeki en sağlam savunma ittifakının hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Biden, ABD Askeri Akademisi West Point'in mezuniyet töreninde konuştu.

ABD'nin Ukrayna'ya desteğinin süreceğinin altını çizen Biden, bu ülkede Amerikan askerlerinin bulunmadığını söyledi.

"Bunu muhafaza etme konusunda kararlıyım." diyen Biden, Putin'in NATO'nun dağılacağından emin olduğunu ve İttifak'ın gerekli birliği sağlayamayacağını düşündüğünü anlattı.

Biden, "Ancak dünya tarihinin en mükemmel savunma ittifakı, hiç olmadığı kadar güçlü." ifadesini kullandı.

ABD'yi "dünyanın süper gücü ve vazgeçilmez ülkesi" olarak nitelendiren Biden, İsrail'e verdikleri desteğin yanı sıra Gazze'ye de yardımlar yaptıklarına değindi.

Biden, ABD ordusuna "tarihi yatırımlar" yaptığını belirterek, gerekli olduğunda güç kullanmaktan kaçınmayacaklarına işaret etti.

NATO, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün kısaltmasıdır. 1949'da kurulan NATO, Kuzey Amerika ve Avrupa arasındaki askeri işbirliğini sağlamak için oluşturulmuştur.

Üye ülkeler arasında savunma amaçlı bir anlaşma sağlanmıştır. NATO, üye ülkeler arasında askeri yardım ve işbirliği sağlar, kriz durumlarında ortak savunma politikası uyguluyor.

ETİKETLER
#ABD #Biden #Putin #NATO