Beyaz TV neden Rasim Ozan Kütahyalı’dan vazgeçemiyor?

Yaptıkları gaflar yüzünden çalıştıkları kanaldan gönderilen onca başarılı TV insanı varken Rasim Ozan Kütahyalı’nın kıymeti nereden geliyor?

Televizyona çıkmak bir hadise, “80 milyon bizi izliyor” abartısı bir yana ulusal bir kanalda gözüktüğünüzde cidden milyonlar sizi izler. O yüzden ağzınızdan çıkana dikkat edeceksiniz. Etmeyebilirsiniz de ama o da bir yere kadar. Türk halkının herkese açtığı kredi farklıdır. Mehmet Ali Erbil gibi ne yapsanız hoşgörür ya da Güner Ümit gibi (ki bana göre haksız bir linçti) ilk seferinde biletinizi keserler.

Rasim Ozan Kütahyalı sevilen bir medya figürü değil, kendisi de farkındadır bunun ve buna oynadığı da açıktı. Bazıları böyledir, sevdiğiniz için değil kızdığınız için izler bir şekilde reytingine katkıda bulunursunuz. Herkesin dediğinin aksine giden bu sivri tipler bazen hızını alamıyor, o da alamadı ve feci bir kaza yaptı.

Rasim Ozan Kütahyalı ettiği etnik bir aşağılama içeren o cümlelerden sonra Beyaz TV’den ayrılmak zorunda kaldı. Aradan çok zaman geçti. Hem o hem de kanalın yöneticileri bu sürenin yılın sürgünün bitmesi için yeterli bir süre olduğunu düşünmüş olmalı ki Rasim Ozan Kütahyalı aynı kanalda aynı programda (Derin Futbol) yeniden karşımıza çıktı. 21 aydır programa çıkmayan Rasim Ozan Kütahyalı, İşi sağlama almak için programda Bosna-Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegovic'in sözleri ve resmiyle konuşmaya başladı ve Boşnaklardan özür diledi ama nafile! Olaylar sanki dün yaşanmış gibi yine tepkiyle karşılandı.

Boşnak asıllı vatandaşlar önce sosyal medyadan tepki verdi sonra kanalın önünde toplandı, durumu protesto etti. Bugün de Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada çok sert ifadelerde bulundu. Türkoğlu, "Mahkemece suçlu bulunan bu şeref yoksunu Rasim Ozan Kütahyalı'yı tekrar programa çıkararak hata yapan Beyaz TV'nin bu yanlıştan acilen dönmesini diliyorum" dedi. Bunlar ağır tepkiler ve Beyaz TV’nin oynayacak başka kozu kalmadı. Rasim Ozan Kütahyalı’ya yine kapı göründü.

Beyaz TV, Rasim Ozan’ın iyi reyting getireceğini hesaplamış olsa gerek ancak çoğuna göre bir “medya trolü” olan bu kişinin seyirci gözünde itibarı yok. Değil 21 ay 21 yıl geçse, komiklik yapmak için söylediği o tuhaf ve mide bulandırıcı laflar hatırlanmaya devam edilecek. Kendisinin ve kanal yöneticilerinin birkaç gün öncesine kadar anlamadığı ama şimdi iyice idrak ettiği şey, o gece Rasim Ozan Kütahyalı’nın televizyon kariyerinin bitmiş olduğu…

Peki, Beyaz TV neden ondan vazgeçemiyor? Normalde hiçbir kanal bir kişide bu kadar ısrar etmez. Yaptıkları gaflar yüzünden çalıştıkları kanaldan gönderilen onca başarılı TV insanı varken Rasim Ozan Kütahyalı’nın kıymeti nereden geliyor?

Beyaz TV’ye (daha doğrusu kanalın patronu Osman Gökçek’e) soracak olursanız, onlar Rasim Ozan Kütahyalı’nın ettiği laftan pişman olup özür dilediğini (Beyaz Futbol programının yapımcısı Ertem Şener, Rasim Ozan Kütahyalı’yı ekranlara tekrar çıkartarak bir özür konuşması yapmasına olanak sağlamıştı) ve geçen bunca zamandan sonra affedildiğini düşündükleri için yayına çıkardıklarını söylüyorlar. Yani, “Biz affedilmiştir sandık ama affedilmemiş, yeniden kovduk” deyip geçtiler ancak bana göre bu kişinin anlık reytingini ve seyirci tepkisini kanalın adını öne çıkarmak için kullandılar.

Rasim Ozan Kütahyalı’nın başına gelenler televizyona çıkan herkes için ders niteliğinde… Güçlü ilişkiler, yüksek reytingler bir yere kadar. Ağzınıza geleni söylerseniz o görünmez duvarlardan birine çarpar ve enkaz olarak orada kalırsınız. Başka kanallar zaten istemez ancak Beyaz TV’nin de artık onunla işi bitti, söyledikleri zaten geçer akçe değildi, yalandan hır çıksın da izleyeyim diyen boş-beleş seyirci dışında zaten kimse onu görmek-izlemek istemiyor.