Gündem
14 Eyl 2019 09:32 Son Güncelleme: 14 Eyl 2019 09:38

Berat Albayrak, SETA'nın fişlediği Euronews'a yazı yazdı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) gazetecileri fişleme niteliği taşıyan raporunda yer verilen Euronews Türkçe için bir makale kaleme aldı.

Hükümete yakınlığıyla bilinen SETA'nın 'Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları' başlığıyla yayımlanan raporunda, aralarında Euronews Türkçe'nin de bulunduğu pek çok medya kuruluşunda çalışan gazeteciler hakkında bilgiler yer almış, gazetelerin yayın politikaları eleştirilmişti.

'Dış basını inceme' iddiasıyla hazırlanan raporda yer alan kuruluşların 'algı yönetimi' yaptığı suçlaması yer alırken buralarda çalışan gazetecilerin de özgeçmişleri, sosyal medya hesapları ve daha önce çalıştığı kurumlar açıkça belirtilmişti. 

SETA'nın raporunda; BBC Türkçe, DW Türkçe, Amerika’nın Sesi, Sputnik Türkiye ve Euronews Türkçe gibi yayın organlarında çalışan gazetecilere yer verilmişti. 

İsmail Çağlar, Kevser Hülya Akdemir ve Seca Toker imzalı 196 sayfalık raporda, ‘inceleme’ altına alınan medya kuruluşları ve gazetecilerin, “Türkiye için kritik olaylardaki tavrının ölçülmeye çalışıldığı” iddia edilmişti. 

Raporun pek çok yayın organı tarafından tepki çekmesiyle birlikte Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) da SETA hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Tepkilere yanıt veren vakıf ise, 'muhalif gazetecilere' odaklanmadıklarını öne sürmüş ve “Gazetecilerin siyasi pozisyonu olması da bunların tespiti de meşrudur. Bu kuruluşların bazılarının Türkiye ofisinde çalışanlarının belirgin siyasi pozisyonlarının olması çalışmamızın değil adı geçen kuruluşların tercihidir” ifadelerini içeren bir yanıt vermişti. 

Euronews'dan kınama: "Basın özgürlüğünü bütünüyle hiçe sayan rapor"
SETA'nın raporu yayımlaması üzerine aralarında Euronews'ın da bulunduğu pek çok medya kuruluşu raporu kınamıştı. Euronews tarafından paylaşılan kınama metninde SETA fişleme raporuna ilişkin şu ifadeler yer almıştı: "Basın özgürlüğünü bütünüyle hiçe sayan rapor, sadece bir gözdağı verme girişimi olarak yorumlanabilecek biçimde gazetecileri fişlemiştir. Euronews bu tutumu kabul etmemekte, Türk yetkilileri basın özgürlüğünü teminat altına almaya çağırmaktadır."

SETA raporunun ortaya çıkmasının üzerinden bir kaç ay geçmesinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Euronews Türkçe'de "Türkiye'nin güçlü mali tabloları güven veriyor" başlıklı bir makale kaleme aldı. Albayrak, Türkiye'nin 2019'un ikinci dönemine ait mali tablosunu değerlendirdiği makalede ulusal güvenliğe de ilişkin değerlendirme yaptı.

Albayrak makalesinde, " NATO üyesi olmaya devam edeceğiz. Bölgesel güç olarak Türkiye geniş yelpazeli dostluklar ve ekonomik ilişkiler kurmaya ve geliştirmeye devam edecektir. Sağlam bir ekonominin olmazsa olmazları olan açık pazar sistemini korunması, hukukun üstünlüğünün önceliği ve insan haklarının evrenselliğine derin bir şekilde bağlıyız" dedi.