Gündem
27 Oca 2016 08:57 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:19

'Ben Oscar aldığıma göre ırkçılık yok'

Oscar ödüllü siyah oyuncu Whoopi Goldberg'de Oscar'da ırkçılık tartışmalarına dahil oldu.

 ‘Oscar’da siyahlara karşı ırkçılık’ tartışmasına son katılan isim Whoopi Goldberg oldu. Konu geçen haftadan beri yoğun şekilde gündemde. İlk olarak iki siyah sinemacı Spike Lee ile Jada Pinkett Smith; Akademi’nin siyah oyuncuları görmezden geldiği için, Oscar’ı boykot etme kararını açıklamış, ikiliye Hollywood’un ünlü isimlerinden hem destek, hem de eleştiri gelmişti. Bu kez topa, Hollywood’un ünlü siyah oyuncularından Whoopi Goldberg girdi. ‘The View’da yer alan söyleşide Goldberg, “Ben de Oscar aldım. Demek ki o kadar da ırkçı değiller” diye konuştu.

Tartışmayla birlikte, adaylar arasındaki çeşitliliğin arttırılması için Akademi’nin üye sisteminde bir düzenleme yapılacağı belirtilmişti. Goldberg ise bu konuda şunları söyledi: “Mesele Akademi değil.  Akademi’yi siyah, Latin ve Asyalı üyelerle doldursanız bile eğer karşınızda oy vereceğiniz kimse yoksa, dilediğinizi yine elde edemezsiniz. Ben Oscar almıştım, demek o kadar da ırkçı değiller. Boykot etmek mi istiyorsunuz? O halde sizi temsil etmeyen filmlere gitmeyin. İstediğiniz boykot, bu. Bana sorarsanız bunlar, her sene gerçekleşen konuşmalar… Benim canımı sıkıyor.” 

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU SEÇİLEN İKİNCİ SİYAH...

Whoopi Goldberg, 1991 yılında ünlü ‘Hayalet’ (Ghost) filmindeki rolüyle, ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dalında Oscar alarak, bu kategoride ödül alan ikinci Afro-Amerikalı kadın oyuncu olmuştu. ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ kategorisindeki ilk Oscar’ı, Goldberg’den 52 sene önce, 1939’da Hattie McDaniel, ‘Rüzgar Gibi Geçti’deki rolüyle almıştı.

Tartışmaya katılanlar arasında bu sene en iyi kadın oyuncu dalında aday olan Charlotte Rampling de vardı. Katıldığı bir radyo programında, bu tepkilerin beyaz oyuncu ve sinemacılara bir ayrımcılık olduğunu söyleyen Rampling bu sözleri nedeniyle tepki görmüş, ardından bu açıklamalarının yanlış yorumlandığını belirtmişti. 

Whoopi Goldberg'ün 1991'de Oscar aldığı an: