Gündem
22 Ağu 2015 14:39 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:49

BBC'den tepki çeken PKK haberi için açıklama!

BBC tepki çeken haberiyle ilgili konuştu.

Dışişleri Bakanlığı, İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin 20 Ağustos 2015 tarihli yayınında PKK terör örgütünün yazılı ve görsel propagandasına yer verdiğini belirterek "BBC'nin geçtiğimiz günlerde Kuzey İrlanda'da bir polis karakoluna bombalı saldırıda bulunan IRA hakkında izlediği yayın politikasını PKK terör örgütü için de uygulaması beklenir" açıklaması yapmıştı.

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularının yazılı olarak yanıtlandığı BBC açıklamasında ise “Biz dünyanın ilgi alanında olan haberi tarafsız bir şekilde hazırlıyoruz. Bu film, PKK tarafından düzenlenen saldırılara ilişkin kapsamlı yayınlarımızın da içerisinde olduğu Türkiye ile ilgili konulardaki çok sayıda yayınımızdan biri” ifadeleri kullanıldı.

BBC yayınlarının DAEŞ’ten kaçan bazı kadınların PKK’ya katılma nedenlerinin anlaşılması konusunda değerlendirme imkanı sunduğu belirtilerek, “Haber PKK’nın Türkiye tarafından terör örgütü olarak görüldüğünü net bir şekilde ifade etmektedir” denildi.

BBC'nin 'PKK savaşçıları DAEŞ’le savaşa hazırlanıyor' başlıklı haberinde 21 yaşında olduğunu söyleyen kadın örgüt üyesinin elinde tuttuğu aynaya bakarken çekilmiş fotoğrafını kullanarak, “PKK’ya insani değerleri savunmak için katıldım” ifadesine yer vermesi Türkiye'de tepki çekmişti.