Polemik & Kulis
14 Ara 2016 10:31 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:15

BBC, o iddialara ateş püskürdü: Can güvenliğimiz tehlikeye atılıyor!

BBC'nin Beşiktaş'taki saldırı yerini gören rezidansı birkaç gün önce kiraladığı ortaya atılmıştı...

Geçtiğimiz cumartesi gecesi İstanbul Beşiktaş'taki Vodafone Arena önünde meydana gelen kanlı terör saldırısıyla ilgili ilginç bir iddia ortaya atılmıştı.

Saldırı sonrası İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin olay yerini en net gören yerden canlı yayına başlamasıyla kanalın bulunduğu rezidansın birkaç gün önce kiralandığı ve saldırıdan haberdar oldukları iddia edilmişti.

TÜRKÇE EDİTÖRÜ NİŞANCIOĞLU CEVAP VERDİ

Ancak BBC Türkçe editörü Murat Nişancıoğlu, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve bahsedilen yerin Mart 2016'dan bu yana BBC'nin ofisi olduğunu belirtti. Nişancıoğlu ayrıca, ortaya atılan bu gerçek dışı iddialar nedeniyle BBC çalışanlarının Türkiye'de can güvenliğinin tehdit altına girdiğini ifade etti.İşte, Nişancıoğlu'nun sosyal medya hesabından yaptığı o açıklaması:

"Son iki gündür İstanbul'daki saldırıya ilişkin, BBC'nin yayınları hakkında bir dizi gerçek dışı iddia dolaşıyor."

"Bu gerçek dışı iddialar hakkında birkaç şey söylemek gerekli hale geldi. Önce iddiaları hatırlatayım"

"BBC saldırıyı önceden biliyordu. Bunun için saldırının olduğu yeri gören 1 yerde 2,3 gün önce bir daire (rezidans,otel odası) kiraladı"

"Önceden bildiği ve hazırlıklı olduğu için de saldırıdan 3-4 dakika sonra canlı yayına başladı. Gerçek dışı iddialar bunlar."

Gerçekler:

Bahsedilen yer BBC'nin ofisidir. Mart 2016'dan bu yana BBC'ye aittir. Saldırının hemen aşağısında olması acı bir tesadüftür.

Saldırı resmi açıklamalara göre TR saatiyle 22.29'da meydana gelmiştir. BBC'nin ilk haberi 23.02'de World TV'de verilmiştir

Yani saldırıdan yarım saat sonra. Haber Londra stüdyosundandır ajans bilgilerine dayanır ve görüntü yoktur.

İstanbul ofisinden ilk canlı yayın 24.02'dedir. Yani saldırıdan 1 buçuk saat sonra. Nasıl önceden bilinmiş ve hazırlık yapılmışsa

Görüleceği gibi iddiaların tümü palavradır.Hepsi BYEGM'den teyid edilebilir. Tüm yayınların kaydına sahip olduklarını sanıyorum

Sosyal medya trollerinin yaydığı bu yalanlar BBC çalışanlarının güvenliğini tehdit eder hale gelmiştir. Bu kabul edilemez.

BBC doğru, tarafsız ve güvenilir haberciliğine devam edecektir. Bu yalanlar hakkında söyleyeceklerim bu kadar.

Nokta!"