Gündem
21 Eyl 2013 10:49 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:39

BBC; ATATÜRK TELEVİZYON İZLER Mİ?

Yenilenerek Ağustos'ta ziyarete açılan Atatürk'ün Selanik'teki doğduğu ev birçok çevrede eleştiri konusu oldu.

Atatürk’ün doğduğu Selanik’teki evi tadilat çalışmalarının ardından ağustos ayında Kültür Bakanı Ömer Çelik tarafından yeniden ziyarete açıldı. Müzenin yenilenmiş hali birçok çevrede eleştiri konusu olurken, tartışmaları da beraberinde getirdi. BBC de yayınladığı bir haberde “Atatürk’ün yenilenen Selanik’teki evinde düş kırıklığı” başlığını kullandı. Atatürk’ün Müze Evi’nin restorasyon çalışmalarını yakından takip eden Lozan Mübadilleri Vakfı Başkanı Esat Halil Ergelen ise Ata’nın evinin adeta butik otele benzetildiğini belirterek şunları söyledi:

“Atatürk TV izler mi!”

“Müze evin bu noktaya geleceğini tahmin edip uyarmıştım. İnsanların ziyaret şevkini kırmamak için bir süre sustum. Açılıştan sonra Selanik’e giden insanlarla görüştüm. Hiç kimse evin iç görüntüsünden memnun değil. Tadilattan önce müzede onlarca eşya varken, şu an bu eşyalardan sadece birkaçı sergileniyor. İnsanlar müze evi, reizdans daire veya butik otele benzetiyor. Ata’nın silikon heykeli bir multivizyon ekran karşısına oturtulmuş ve sanki televizyon izler durumda bir görünüm arz ediyor. Evin dış görünüşü ve ışıklandırması güzel. Selanik’teki müzeyi her yıl 50 bin kişi ziyaret ediyor. İçeri girenler 10 dakika kalabiliyor.”

Başkonsolos Tuğrul: Şu anki görünüm müzenin son hali değil

Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin ise eleştirilere şöyle cevap verdi: “Ata’nın evi modern müze konseptinde restore edildi. Uzun yıllar bir Rum ailenin yaşadığı eve eklemeler, iki kata banyo ve tuvalet yapılmıştı. Oysaki Atatürk döneminde Türk evlerinin içinde tuvalet yoktu. Müze eskisinden daha güzel hale getirildi. İçeride Fahir Atakoğlu’nun müziği çalıyor. Tanıtım videolarındaki seslendirme ise Selçuk Yöntem’in sesiyle yapıldı. Atatürk’ün evindeki geçmiş dönemde sergilenen eşyalar zaten orijinal değildi. Orijinal olan tek eşya mutfak ve müzede sergilenmeye devam ediyor. Her katta evin eski halini gösteren maketler bulunuyor. En alt katta ise müze evin eski sunumunu gösteren iki dokunmatik ekran mevcut. İç dekorasyon için dönemi yansıtacak imitasyon eşyaların yapılıp müzeye getirileceği belirtildi. Tadilat sırasında ölçüler alındı. Şu anki görünüm müzenin son hali değil. Eksikler varsa giderilecektir. Eleştirileri haksız buluyorum.“