Gündem
09 Oca 2023 14:00 Son Güncelleme: 09 Oca 2023 14:02

Bayburt Grup ile CHP arasındaki kilit isimler ifşa oldu! 50 milyar dolarlık ihale…

Sessiz sedasız büyüyen ve devletten aldığı davetiye usulü ihalelerle servetine servet katan Bayburt Grup dosyası açıldı. Şirketin 50 milyar dolarlık ihale aldığı ortaya çıktı. CHP detayı ise dikkat çekti…

Türkiye siyasi tarihinde son yıllarda sıkça kullanılan tabirler arasında 'beşli çete' tanımlaması yer alıyor. Özellikle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da sık sık gündeme getirdiği 5 firmayı Kılıçdaroğlu sürekli gündemde tutmasına rağmen, aldığı davet yöntemiyle adrese teslim kamudan 50 milyar dolarlık yol yapımı, havalimanı, metro ihaleleri gibi devasa işleri alan Bayburt Grup'un adı hiçbir şekilde gündeme gelmiyor.

Başında Bayburtlu Abdurrahman Şentürk'ün bulunduğu Bayburt Grup dosyasını açan Medyatava, bu grup ile CHP Genel Merkezi arasındaki ilişkilerin şifrelerini çözüp, şirket ile CHP Genel Merkez arasındaki ilişkide kilit isimlere ulaştı. İşte o haber ve detaylar…

50 MİLYAR DOLARLIK İHALE

1973 yılında kurulan ve özellikle AK Parti döneminde aldığı ihalelerle servetine servet katan Bayburt Grup, baraj, otoyollar, havalimanı, metro, içme suyu ve sulama kanalları, gölet, demiryolları, tünel ve benzeri alt yapı işleri ile konut, idari ve mülki binalar, sosyal donatı, köprü, köprülü kavşak ve benzeri üst yapı işlerinde 40 yılı aşkın bir zamandır faaliyet yürütüyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sürekli 'beşli çete' ismini verdiği firmaları öne çıkarmasına rağmen davetiye usulü aldığı ihalelerle 50 milyar dolarlık bir iş yapan Bayburt Grup adı hiçbir şekilde zikredilmiyor.

Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanlığı ve başbakanlığı döneminde yeterli yetki belgesi olmamasına rağmen devletten aldığı ihalelerle bir dönem gündeme gelen Bayburt Grup, şimdiye kadar 50 milyar dolarlık ihale işi aldı.

Ulaşılan son bilgilere göre ise havalimanı, metro, otoyollar gibi büyük projelerde yer alan şirket 21B usulü adrese teslim ihale ile 120'ye yakın projede yer aldı. Alınan bu ihalelerin bedeli ise 50 milyar dolar civarında. Şirket aldığı bu işlerin 100'ünü üzerine kendi karını koyarak başka şirketlere devrediyor.

BAYBURT GRUP İLE CHP ARASINDAKİ İLİŞKİDE KİLİT İSİMLER

Türkiye'nin gündemi 'Beşli Çete' diye lanse edilen firmalarla meşgulken, CHP'nin gündemine hiçbir şekilde bu firma gelmiyor ve Kılıçdaroğlu Bayburt Grup’u gündeme getirmiyor.

Kulis bilgilerine göre CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun bu firmayla ilgili iddiaları gündeme getirmemesinin sebebi ise CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir milletvekili Tuncay Özkan'ın CHP'yi bu konuda bilgilendirmemesi.

Kılıçdaroğlu'nun grup toplantı metinlerini hazırlayan Tuncay Özkan'ın Bayburt Grup ismini gündeme getirmemesinin sebebi ise CHP Genel Merkezi ile kurulan ilişkiler. Ulaşılan son bilgilere göre Özkan ile bu grup arasında bir yakınlık bulunuyor…

Bu iddia Oda TV tarafından da gündeme getirilmişti ve Hürrem Elmasçı da bununla ilgili bir yazı yazmış ve “Kemal bey sık sık ‘5’li Çete’ vurgusu yaparken bu ailenin aldığı işleri hiç gündeme getirmez nedense? Tuncay Özkan’ın bu aileyle yakınlığı buna sebep midir?” ifadesini kullanmıştı.

KAYNAKLAR İDDİALARI DOĞRULADI

Kaynaklar söz konusu iddiaları doğruladı. Devletten davetiye usulü aldığı ihalelerle milyar dolarlık işlere imza atan Bayburt Grup'un yönetim kurulu başkanı Abdurrahman Şentürk ile Tuncay Özkan arasındaki yakınlık nedeniyle bu firmanın aldığı ihaleler ile ilgili genel başkana bilgi verilmiyor, Tuncay Özkan'ın hazırladığı grup toplantıları metinlerinde yer verilmiyor.

Bayburt Grup'un web sitesi incelendiğinde de aldıkları devasa ihaleler ortaya çıkıyor. Şirket yol yapım işleri, otoyollar, havalimanları, metro inşaatı, köprü ve demiryolu ihalelerinde göz kamaştırıcı işler almış ve alınan bu işlerin tamamı da davetiye usulü yapılan ihaleler...

Şirketin kendi web sitesindeki bilgilere göre alınan ihaleler şöyle:

DEVAM EDEN İHALELER / KARAYOLU-KÖPRÜ VE TÜNEL İŞLERİ

Trabzon-Aşkale köprü ve tünel işi

İzmit-Kandıra yol yapım işi

ViranŞehir-Kızıltepe yol yapım işi

Kütahya-Simav yol yapım işi

Kızılkaya-Antalya devlet yolu yapım işi

Antalya kuzey çevre yolu yapım işi

DEVAM EDEN İHALELER/METRO İŞLERİ

Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı metro ihalesi

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro ihale işi

Kartal-Kaynarca metro yapım işi

Dudullu-Bostancı mektro yapım işi

DEVAM EDEN İHALELER/HAVALİMANI İŞLERİ

Çukurova Bölgesel Havalimanı Altyapı Tesisleri Yapım İşi.

DEVAM EDEN İHALELER/DEMİRYOLU İŞLERİ

Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi Banaz-Eşme Kesimi

Türkiye-Gürcistan (Kars-Tiflis) Demiryolu Alt ve Üst Yapı İkmal İnşaatı Yapım İşi.

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi, Doğançay Ripajı İlk Kısım Ali Fuat Paşa-Doğançay Arası

DEVAM EDEN İHALELER/SULAMA, LİMAN VE BARAJ İŞLERİ

Filyos Limanı İnşaatı Yapım İşi.

TAMAMLANAN PROJELER

Kütahya-Bozüyük Devlet Yolu

Bursa-İnegöl-Bozüyük Yolu

Ayvacık-Edremit- Havran Devlet Yolu

Kütahya-Afyon Devlet Yolu (Gediz Ayr. – 3. Bölge Hududu)

Çankırı-Ankara Yolu

Kastamonu-Araç Yolu

Alaplı – Yığılca Yolu

Selim- Kars-Susuz (Kars Şehir Geçişi Yolları Dahil) Yolunda Toprak İşleri,

Samsun Şehir Geçişi Ve Samsun – Azot Ayr. – Ünye Yolları