Gündem
24 Haz 2012 10:37 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:49

BAŞYAZARI SAVCI, MUHABİRİ MAHKUM BİR DERGİ;'DUVARDAKİ DÜŞLER!

150 bini geçen tutuklu ve mahkumların da artık sorunlarını, duygularını anlatabilecekleri bir dergisi var.

Cezaevlerinde kalan ve sürekli olarak sorunlarıyla gündeme gelen ve sayıları 150 bini geçen tutuklu ve hükümlülerin de artık sorunlarını, duygularını anlatabilecekleri bir dergisi olacak. 15 yıldır cezaevleriyle ilgili sosyal sorumluluk projeleri yapan Mustafa Emmoğlu’nun hazırlayacağı ’Duvardaki Düşler’ isimli aylık dergi, Ankara Yarı Açık Cezaevi’nin matbaasında yine mahkumlar tarafından basılacak. İlk etapta 20 bin baskı cezaevlerine dağıtılacak.

CEZAEVİ HİKAYELERİ DE VAR
Dergide, tutuklu hakları, cezaevlerindeki sorunlar, ünlü isimlerin röportajları, tutuklulardan gelecek şiirler, hayat hikayeleri, fotoğraflar, cezaevlerini anlatan yazılar yer alacak. 15-20 sayfada tutuklu ve hükümlülerden gelecek mektuplar olacak.

Derginin Başyazarı ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hikmet Gülay. Savcı Gülay’ın ’Dört Duvar’ başlıklı köşesi her sayıda yer alacak. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan, HSYK Üyesi Ali Suat Ertosun ile Yargıtay 19. HD Tetkik Hakimi Mustafa Saldırım’ın da ilk sayıda yazısı bulunuyor. İnfaz koruma memurları, doktor ve psikologlarIn yazılarının yanı sıra mahkumlar da muhabirlik yapacak. İlk sayısında HSYK üyesi Ertosun’un ’Adalet mi? Cesaret mi?’ başlıklı yazısı da yer alıyor.  

İLK SAYIDA DİLBER AY’LA SÖYLEŞİ
Derginin her sayısında bir sanatçıyla röportaj yapılacak. İlk sayıda, ’Kader Mahkumu’ isimli bir televizyon programı yapan Dilber Ay’la röportaj yapıldı.
Dergide tutuklulardan gelen mektupların oluşturacağı 15-20 sayfanın dışında 5 sayfa spor haberlerine ayrılacak. Onun dışında kültür-sanat haberleri bölümünde de her hafta tarihi bir yer bütün ayrıntılarıyla tanıtılacak. Yemek tarifleri ve 3 sayfalık bulmaca bölümü yer alacak.

15 YILLIK BİR PROJE
’Duvardaki Düşler’ isimli derginin hayata geçmesini sağlayan Mustafa Emmoğlu, cezaevlerindeki tutuklulara özel çıkartılacak dergi projesinin ortaya çıkma sürecini şöyle anlattı: ’Sosyal boyutu olan bu işte neferiz. Derginin ortaya çıkma fikri, 15 yıl önceye dayanıyor. 15 yıldır tutuklularla iç içeyim. Onların ve ailelerin üzüntülerini göre göre kendimi cezaevlerine adadım. Gönüllü olarak yıllardır, sessiz çoğunluğun sesini duyurmaya çalıştım. Çok güzel mesaj veren bir dergi ortaya çıktı. Projeyi anlattığım herkes yardımcı olmaya çalışıyor. Dergide, tutukluların hakları nedir, bir kere ona geniş yer vereceğiz. Tutuklu haklarıyla ilgili hukukçular köşe yazacak. Yani bu derginin köşeyazarı savcı, hakim, müsteşarlar, infaz koruma başmemurları ve gönüllü sanatçılar olacak. Cezaevlerinin etkinliklerini duyuracağız. Yani tutuklular bu derginin muhabirleri olacak.’

TUTUKLU GAZETESİ ÇIKMIŞTI
Cezaevinde tutuklu bulunan gazeteciler, sansürün kaldırılışının 103. yılında ’Tutuklu Gazetesi’nin ilk sayısı 24 Temmuz tarihinde okurlarıyla buluşmuştu.Tutuklu Gazetesi’nin ikinci sayısı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde yayınlandı. Tutuklu Gazetesi’nde; Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Yalçın Küçük, Nedim Şener ve Ahmet Şık gibi gazeteciler yazı yazmıştı.

Ercan ÖZTÜRK / AKŞAM
Yatırım Değeri 61 Milyon Tl! Referans Bakırköy’de Metrekaresi5 Bin Tl!

Bu KanunTaşları Yerinden Oynatacak!

Bu Proje YüzdeYüz Kazandırıyor!

TokiSulukule Konutları Danıştayda!

Gyoder Kentsel Dönüşümün Rant Olarak Görülmemesini Düşünüyor!

TokiTurkuaz Polsan’da 650 Tl Taksitle!

Toki’den 20 BinLiraya DükkanYabancılar Mülk Alırken Turizm Bölgelerine İlgi Gösterdi!

‘Tırtıl’ Türkiye’de Milyar Dolarlık Yatırım PeşindeElde Avuçta NeVarsa Sa-Tı-Yor!

AkbankKonut Kredisi 1491 Tl Taksitle!

Sulukule’den Sonra Fener-Balat-Ayvansaray Projesi İptalEdildi!

Cellini Dream Wave Yuvarlak Yatakla Uykunun Tadına Varın!

Osram Led Işık Koçtaş Mağazaları’nda Alıcıların BeğenisineSunuluyor!

Mamak’a 5400 Konut Yapılacak! Ahmet Haluk Karabel KentselDönüşümü Başlattı!

Emlaktasondakika.Com Sektörün Kurumsal İletişimKoordinatörlerini Bir Araya Getirdi