Gündem
28 Eki 2013 11:30 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:43

BAŞÖRTÜLÜ MUHABİRİN İLGİNÇ HİKAYESİ; BİRAND'LA NASIL TANIŞTI?

Kanal D'nin ilk başörtülü muhabiri Kübra Nur Uslu, Kanal D'de çalışmaya başlama öyküsünü anlattı..

Kanal D’nin ilk başörtülü muhabiri Kübra Nur Uslu, merhum Gazeteci Mehmet Ali Birand ile bir imza gününde tanıştıktan sonra hayatının akışının değiştiğini söyledi.   
 
Kübra Nur Uslu, ünlü gazeteciye televizyoncu olmak istediğini ve bu yöndeki meramını anlattıktan sonra Birand’ın “Sen yaparsın. Mutlaka bana gel.” dediğini kaydeden Uslu, “Mehmet Ali Birand sayesinde gerçekten hayatımda bir dönüm noktası olmuş oldu ve televizyonculuğa ilk adımı attım.” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Mehmet Ali Birand ile özdeşleşen 32. Gün programı oğlu Umur Birand ile sürüyor. Umur Birand’ın kadrosunda yer alan Muhabir Kübra Nur Uslu ise Birand’ın vasiyeti. Kanal D ekranlarında ilk kez başörtülü bir muhabirin yer alması ilginç bir hikâye ile başlamış. Hikâyenin başlangıcını hayatının dönüm noktası olarak tanımlayan Kübranur Uslu, bu serüveni anlattı.

Kübra Nur Uslu, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Bölümü birinci sınıf öğrencisi. Fatih Koleji Fen Lisesi son sınıftayken üniversite tercih döneminde iletişimi mi yoksa başka bir bölüm mü konusunda kararsız kalmış. Yakınlarının da desteğiyle mimarlık bölümüne kaydolmuş. Aslında hep istediği meslek olan gazetecilik ve televizyonculuğa başlamak için fırsat arayan Uslu, bir imza gününde merhum gazeteci Mehmet Ali Birand’la tanışmış.

Uslu, hayatının dönüm noktası olarak tanımladığı günü şöyle anlatıyor:

“Bir imza gününde Mehmet Ali Birand kitabını imzalıyordu. Ben de onu bekledim imza gününde kitabımı imzalattım. Sonra karşısına çıktım ve şöyle söyledim ona: 'Ben 18 yaşındayım, liseden bu yıl mezun olacağım. İstanbul’un en güzel Türkçe konuşan kişisi seçildim. Çok yarışmaya katıldım, şiir okudum, sunuculuk yaptım. Bu yaşımda ne yapmam gereken varsa hepsini yaptım. Daha ne yapayım? Televizyoncu olmak istiyorum’ deyip heyecanlı bir şekilde meramımı anlatmıştım. Bu heyecan onun çok dikkatini çekti. 'Sen yaparsın ve mutlaka bana gel' dedi. İmza gününden sonra ona bir mail attım. Kendimi uzun uzun anlattım. Sonrasında beni kendisi özel telefonuyla aradı. ‘Kanal D’ye gel seninle konuşmak istiyorum’ dedi. Televizyonda kendi odasına gittim orada çay içtik sohbet ettik. Televizyoncu olmak istediğimi ısrarla söyledim. Birand’la tanışmak onun yönlendirmesi ve dediğini yapmak hayatımın dönüm noktasıydı. O saniyeden sonra gerçekten hayallerimin gerçekleşebildiğini gördüm ve gerçekleşmeye devam ediyor. Çok daha büyük hayallerim var. Hayal kurmaktan da çekinmiyorum. Kimilerine göre bu şöyledir; hani pozitif enerjiyi çağırmak iyi dileklerde bulunmaktır. Ya da bana göre dua etmektir ve duanın karşılığını almaktır ve ben dua etmeye devam ediyorum. Mehmet Ali Birand sayesinde gerçekten hayatımda bir dönüm noktası olmuş oldu ve televizyonculuğa ilk adım oldu. Ama bu daha bir başlangıç.”

Görüşmelerinde Birand’a başörtüsü ile ilgili soru sorduğunu belirten Uslu, şöyle devam etti:

“Peki kurum için, kanal için bir sorun olur mu diye sormuştum Birand Bey’e. O da 'bizim böyle bir kuralımız kaidemiz yok' diye cevap vermişti.”