Gündem
07 Nis 2021 17:02 Son Güncelleme: 07 Nis 2021 17:03

Basın Konseyi'nden 'emekli amiraller' tepkisi

Basın Konseyi, 104 emekli amiralin yayımladığı bildiri sonrası bazı medya kuruluşlarında amirallerin özel bilgilerinin yayımlanmasına tepki gösterdi.

Basın Konseyi, 104 emekli amiralin yayımladığı bildiri sonrası bazı medya kuruluşlarında amirallerin özel bilgilerinin yayımlanmasına tepki gösterdi.

''Medyayı Etik Değerlere Sahip Çıkmaya Çağırıyoruz'' başlıklı bir açıklama yapan Basın Konseyi, amirallerin özel bilgilerinin yayımlanmasını Basın Meslek İlkeleri'nin ihlali olarak değerlendirdi.

Basın Konseyi'nin açıklaması şöyle:

''Bugün ekonomik ve siyasal baskılar karşısında hızla güç yitiren medyamızda, ne yazık ki son dönemde sıklıkla etik değerlerin de çiğnendiğine tanık oluyoruz. Bunun en son örneği, görüşlerini kamuoyuyla paylaşan emekli amiraller olayında yaşanmıştır.

Haklarında soruşturma açılan emekli amiraller ile eşleri, çocukları ve yakınlarının kişisel bilgileri birileri tarafından medyaya servis edilmiş ve bu özel bilgiler yayınlanmıştır. Bu tür bilgilerin paylaşılması hem yasalar karşısında suç, hem de Basın Meslek İlkeleri’nin ihlalidir.

Kuvvetler ayrılığının en önemli koşul olduğu demokrasilerde, yasama, yürütme ve yargıdan sonra ‘dördüncü kuvvet’ olan medya, siyasilerin ve güç odaklarının talimatıyla habercilik yapmaz.

Medya halkın haber alma hakkını önceler.

Medya iktidardan ya da herhangi bir siyasi partiden emir almaz.

Medya kişilik haklarına ve özel yaşama saygılıdır, kamu yararı gerekmedikçe özel hayat yayın konusu yapılmaz.

Medya itibar suikastına başvurmaz.

Basın Konseyi olarak, son yaşanan bu olaydaki gibi durumların bir daha tekrar etmemesini diliyoruz. Medyamızı, ifade ve basın özgürlüğünden taviz vermeyip inandırıcılığını ve itibarını korumak için Basın Meslek İlkeleri’ne uygun yayıncılık yapmaya çağırıyoruz.''