Gündem
23 Kas 2018 08:58 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 09:08

Basın Konseyi'nden Ayşe Arman açıklaması!

Basın Konseyi, Hürriyet yazarı Ayşe Arman'ın para karşılığı röportaj yaptığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Basın Konseyi, Hürriyet yazarı Ayşe Arman'ın para karşılığı röportaj yaptığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Basın Konseyi, "İddia edilen türden davranışlara girişmenin ciddi bir mesleki ihlali teşkil edeceğini vurgulamak isteriz" diye açıklama yaptı.

Hürriyet yazarı Ayşe Arman'ın röportaj karşılığı para aldığı yönündeki iddialar konuşulmaya devam ediliyor.

İlk olarak Habertürk yazarı Sevilay Yılman'ın gündeme getirdiği bu iddiayı, Habertürk yazarı Fatih Altaylı ve Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç da sürdürmüştü.

Medyada Ayşe Arman tartışması sürerken, Hürriyet’ten açıklama geldi.

Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, açıklamasında “Son günlerde, başta Ayşe Arman olmak üzere gazetemiz yazarlarına yönelik bir karalama kampanyası kamuoyunun gündemini meşgul etmektedir” ifadelerini kullandı.

“Proje yönetimi kapsamında paydaş sıfatıyla pek çok kurumla reklam işbirliği yapan Hürriyet Gazetesi, ‘haber değeri’ anlayışından ödün vermeden bu işbirliklerini haber içeriği olarak da kamuoyuna ulaştırmaktadır” diyen Mehmet Soysal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“GAZETECİLERİ BAĞLAYAN HERHANGİ BİR TİCARİ İŞBİRLİĞİ SÖZ KONUSU OLMAMIŞTIR”
“Özellikle yazarların katılımı ile gerçekleştirilen bu tip çalışmalarda, projeyi gerçekleştiren kurum ile gazetemiz arasındaki reklam anlaşması haricinde gazetecileri bağlayan herhangi bir ticari işbirliği söz konusu olmamıştır. Dolayısıyla gazetemiz yazarlarının da herhangi bir proje komisyonu ile çalışması mevzu bahis değildir.

Bu vesile ile Hürriyet Gazetesi ve yazarlarına yöneltilen bu ithamın gerçek dışı olduğunu belirtmek isteriz.

Gazetemiz 70 yıldır olduğu gibi bundan sonra da gündemi belirlemeye, ses getiren haber çalışmalarına imza atmaya ve projeler geliştirmeye devam edecektir.”

BASIN KONSEYİ'NDEN AÇIKLAMA
Konuyla ilgili olarak Basın Konseyi'nden de bir açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, "İddia edilen türden davranışlara girişmenin ciddi bir mesleki ihlali teşkil edeceğini vurgulamak isteriz" diye belirtildi.

Basın Konseyi'nden yapılan açıklama şu şekilde:

"Son günlerde medyamızda yer alan birtakım iddialar Basın Konseyi’nce endişeyle izlenmektedir. Söz konusu iddialara göre, Türk basınında bazı gazeteciler yazıları veya röportajları karşılığında muhataplarından para almakta, bazı gazete sahiplerinin bu durumdan haberdar oldukları ileri sürülmektedir.

Basın Konseyi bu iddiaların gerçeklik payını bilmemektedir. Bununla birlikte, Basın Meslek İlkeleri’mize göre, iddia edilen türden davranışlara girişmenin ciddi bir mesleki ihlali teşkil edeceğini vurgulamak isteriz.

Basın Meslek İlkeleri’nin 3. maddesine göre 'Kamusal bir görev olan gazetecilik, ahlaka aykırı özel amaç ve çıkarlara alet edilemez.' Gazetecinin yazdığı yazının içeriği karşılığında ilgili kişilerden parasal veya başka türden herhangi bir menfaat elde etmesi, etik açıdan kabul edilemez bir davranıştır.

Basın Meslek İlkeleri’nin 12. maddesine göre, 'Gazeteci görevini, taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlarla yapmaktan sakınır.' Şüphesiz, bir gazetecinin tarafsız ve bağımsız olmadığı izlenimini doğuracak şekilde, hakkında yazı yazdığı kişilerle parasal veya başkaca menfaat ilişkisinin olması, gazeteci sıfatının gerektirdiği saygınlığa aykırı düşecektir.

Basın Meslek İlkeleri’nin 14. maddesine göre 'İlan ve reklam niteliğindeki yayınların bu nitelikleri, tereddüde yer bırakmayacak şekilde belirtilir.' Buradaki amaç, okuyucunun yanıltılmasının veya gizlice yönlendirilmesinin önüne geçmektir. Haber veya röportaj ya da köşe yazısı kisvesi altında bazı kişilerin, şirketlerin veya ürünlerin övülmesi, aslında gizli olarak reklam yapılması anlamına gelir. Bu ise, okuyucuyu yanıltmama yasağının dolanılması demektir.

Yukarıda anılan ilkelere uyulmamasının, yazar- muhabir ile bir bütün olarak Türk basınının inandırıcılığını ve saygınlığını ciddi şekilde sarsacağı açıktır. Bu bakımdan, medyamızda yer alan tüm kişi ve kurumların yukarıda belirtilen hususlara azami özeni göstereceklerine inanıyoruz.

Bu tür yayınların reklam amaçlı yapılıyorsa, mutlaka ‘ilan- reklam- tanıtım’ logosu başlığı altında yayınlanması gerektiğini hatırlatırız."