Gündem
29 Mar 2016 09:28 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:25

Basın İlan Kurumu'ndan Cumhuriyet'e ilan cezası!

Basın İlan Kurumu, Cumhuriyet'e 18 gün ilan kesme cezası verdi.

Basın İlan Kurumu'ndan Cumhuriyet'e ilan cezası!
Basın İlan Kurumu, Cumhuriyet gazetesinin savcı Selim Kiraz’ın fotoğrafı, Charlie Hebdo ve geçen haziran ayında kaybettiğimiz yazarımız Cüneyt Arcayürek’in köşe yazısı nedeniyle 18 gün ilan kesme cezası verdi.

Basın İlan Kurumu, şikâyet üzerine gazetenin yazarlarından Cüneyt Arcayürek’in 28 Şubat 2013 tarihli köşe yazısı, gazetemiz yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’ın Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun 12 çizerinin katledilmesinin ardından çıkan özel sayısının kapağını yayımlamaları ve eylemciler tarafından rehin alındığı makamında öldürülen savcı Mehmet Selim Kiraz’ın fotoğrafının yayınlanması nedeniyle gazetemize yazı göndererek savunma istedi. Savunmaları değerlendiren Basın İlan Kurumu, savcı Kiraz fotoğrafı için 12, Charlie Hebdo ve Arcayürek’in köşe yazısı nedeniyle de toplamda 6 gün ilan kesme cezası verdi. Kararlara yönelik itirazları hakem sıfatıyla değerlendiren İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi de Basın İlan Kurumu’nun kararlarını onadı.

Düşme kararı

Basın İlan Kurumu’nun ilan kesme cezasına gerekçe gösterdiği yayınlardan biri olan savcı Kiraz manşeti ile ilgili gazetemize dava açılmış, dava kapsamında mahkeme, 18 gazetecinin yargılandığı dosya hakkında düşme kararı vermişti.