Gündem
31 Eki 2012 12:33 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:19

BAŞDANIŞMAN AHMET SEVER AÇIKLADI; BARİKATLARIN AÇILMASI EMRİNİ CUMHURBAŞKANI MI VERDİ?

Ankara'da polisin biber gazıyla müdahale ettiği Cumhuriyet yürüyüşünde barikatların kimin talimatıyla kaldırıldığı tartışma konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başdanışmanı Ahmet Sever dün Fikret Bila'ya "Cumhurbaşkanı, Ankara Valisi'ne 'Kötü görüntüler oluşmasın, gerilim artarsa esnek davranın' dediğini aktardı. Sever'in bu sözleri Ankara'daki Cumhuriyet yürüyüşünde 'barikatları kaldırın' talimatını Gül'ün verdiği şeklinde yorumladı. Sever, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuya ilişkin "Cumhurbaşkanımızın 'barikatı kaldırın' talimatı vereceğini tahmin etmiyorum. Bugüne kadar bu ülkeyi çift başlılıkla yönetmedik. Kimse durumdan vazife çıkarmasın" açıklaması üzerine, "Cumhurbaşkanımız, valiye talimat vermiş değil. Evet, pazar günü valiyi çağırdı. Bilgi aldı. Bayram kutlamalarına gölge düşmemesi için dikkatli davranılmasını istedi. Potansiyel bir kriz gördüğü için, esnek olunmasını istedi. Durum budur" diyerek konuya açıklık getirdi.

Sever'in bu açıklamaları Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Çiğdem Toker'in köşesinde yayımlandı. 'Barikat' tartışmasının Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül arasındaki üslup farkını belirgin bir ayrışmaya dönüştürdüğü değerlendirmesini yapan Toker, "Gül ile Erdoğan arasında, Türkiye'nin temel sorunları konusundaki yaklaşım farkını daha çok tartışacağız" dedi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila'ya "Cumhurbaşkanı’ndan da Başbakan’dan da böyle bir talimat benim bilgim içinde gelmedi. Barikatlar oradaki kargaşa sırasında açıldı" diye konuştu.