Gündem
26 Mar 2016 10:55 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:25

Başbakanlık'ta ünlüler geçidi! Geceye bakın kimler katıldı?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’nde "Dost Meclisi" yemeğinde, müzikten geleneksel sanatlara, resim ve tiyatroya kadar birçok alandan çok sayıda isimle bir araya geldi.

Google Haberlere Abone ol
Toplantı için sanat dünyasından birçok isim saat 18.30’dan itibaren Başbakanlık Ofisi’ne geldi. Başbakan Davutoğlu da saat 20.10’da sıralarında ofise giriş yaptı. Toplantıda, Sanat ve kültür dünyasının gündemi, beklentilerinin yanı sıra mevcut Türkiye gündeminin de değerlendirileceği öğrenildi.

Başbakan Davutoğlu’nun daveti üzerine yemeğe geldiğini belirten Türk Sineması’nın usta oyuncusu Ediz Hun, "Birlik beraberliğimizin çok nemli olduğunu, zor günlerde, gençlerimizi yitirmekte olduğumuz günlerde bir birimizi sevgiyle, bağlılık içinde kucaklamamızın önemini vurgulamak üzere destek vermek için buradayım" dedi.

Ressam İsmail Acar yemekte Hükümet’in izleyeceği kültür politikalarının görüşüleceğini belirterek, kendilerinin de bu konuda görüşlerini ortaya koyacağını aktardı.

MUTLAKA CİDDİ ADIMLAR ATILMASI LAZIM

Yönetmen Osman Sınav ise Başbakan Davutoğlu’nun bir kültür sanat paketi açıklayacağını belirterek, "Şahsi bir görüşme değil, tabii ki kültür ve sanat paketi açıklayacak Sayın Başbakan. O konuda biz de bu paketten haberdar olacağız. Neler yapabiliriz? Ülkemizle, gündemimizle ilgili, ülke gündemiyle, kültür ve sanat alanında nasıl bir misyon üstlenmemiz lazım, düşüneceğiz tabii ki bakacağız. İnşallah iyi şeyler. Çünkü kültür ve sanat adına, ülkenin gündemi ne olursa olsun mutlaka ciddi adımlar atılması lazım. Yani illa siyasi gündem her şeyi belirlememeli. Kültürel sanat adına atılacak adımlar da çok önemlidir. Asıl geleceği belirleyecek olan şey, kültür ve sanat alanındaki gündemdir. Bunun farkına varılır diye düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu’nun sanatçılarla buluşması sona erdi

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde verdiği "Dost Meclisi" yemeğinde; müzikten geleneksel sanatlara, resim ve tiyotraya kadar birçok alandan 70 davetli ile bir araya geldi. Yemeğe Başbakan Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu ve Safure Davutoğlu da katıldı.

Toplantı için sanat dünyasından birçok isim saat 18.30’dan itibaren Başbakanlık Ofisi’ne gelmeye başladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu da saat 20.10’da ofise giriş yaptı. Davutoğlu yemekte, Kültür Bakanı Mahir Ünal, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Milletvekilleri Mustafa İsen, Ertan Aydın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Başdanışmanı İskender Pala, oyuncular Şafak Sezer, Serdar Gökhan, Necati Şaşmaz, Perihan Savaş, Engin Altan Düzyatan, Ediz Hun, Hasan Kaçan, yazarlar Doğan Hızlan, Alev Alatlı, Beşir Ayvazoğlu, Fatma Barbarosoğlu, İpek Çalışlar, Saadettin Öktem, şarkıcılar Yavuz Bingöl, Mustafa Ceceli, Alişan, Ferhat Göçer, Serdar Ortaç, Erhan Güleryüz, yönetmenler İsmail Güneş, Osman Sınav, yapımcılar Gani Müjde, Elif Dağdeviren, ressamlar Hikmet Çetinkaya, İsmail Acar, heykeltraş Rahmi Aksungur, ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil, balet Tan Sağtürk, aranjör Garo Mafyan’ın da aralarında bulunduğu 70 davetli ile bir araya geldi. Yemeğe Başbakan Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu ve kızı Safure Davutoğlu da katıldı.

TÜRKİYE GÜNDEMİ DE DEĞERLENDİRİLDİ

Yemekte, kültür ve sanat dünyasının gündemi ve beklentilerinin yanı sıra mevcut Türkiye gündemi de değerlendirildi. Gece geç saatlerde yemeğin sona ermesiyle Başbakan Davutoğlu ile davetliler ofisten ayrıldı.

"HEPİMİZ MULTU AYRILIYORUZ"

Çıkışta basın mensuplarına açıklama yapan Türk Sineması’nın usta oyuncusu Ediz Hun, "Sevgiden esinlenen bir hayatın gerçek değeri olduğu ifade edildi. Başbakanımız çok güzel konuştu. Sanata ve sanatçıya verilen değerin önemini vurguladı. Hepimiz mutlu ayrılıyoruz" dedi.

"SON DÖNEMDEKİ OLAYLARI KONUŞTUK"

Yemekte Türkiye’nin gündeminin de konuşulduğunu belirten türkücü Yavuz Bingöl, "Son dönemdeki olayları konuştuk. Daha çok kültür-sanat paylaşımı yaptık. Çıkacak yasa ile ilgili herkes fikirlerini söyledi. Ama daha çok doğal olarak ülkenin içinde bulunduğu durum konuşuldu. Teröre karşı ortak bir tavır geliştirmek gerektiğini, sanatın gücüne inanmak gerektiğini, siyasetin yapamayacağını sanatın yapacağına ilişkin çok değerli fikirler sunuldu. Çok uzun sürdü. İnşallah iyi olur. Güzel bir toplantıydı" diye konuştu.

"VERİMLİ GEÇTİ"

Şarkıcı Serdar Ortaç ise, "Sanat, müzik, resim, sanatın her dalı konuşuldu. Kültür ve Turizm Bakanımız oradaydı. Başbakanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız hepsi oradaydı. Sanatçılar oradaydı. Ben konuşmadım, dinledim, notlar aldım. Bir sürü proje konuşuldu. Verimli geçti" ifadesini kullandı.