Gündem
15 Haz 2013 09:36 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:13

BAŞBAKAN ERDOĞAN O TOPLANTIYI TERK ETMİŞ!

Başbakan Erdoğan'ın önceki gece ünlü isimlerle yaptığı toplantının çok gergin geçtiği ortaya çıktı.

Başbakan ile görüşen heyette yer alan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ile Erdoğan arasında geçen konuşma toplantının tansiyonunu bir hayli yükseltmiş ve Başbakan Erdoğan toplantıyı terk etmiş.

"AŞIRI SENDİKACI"

Erdoğan'ın dün AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında söylediği bir söz de toplantının gergin geçtiğinin bir göstergesi olmuştu. Erdoğan, konuşmasının bir bölümünde, şöyle dedi: “Sanatçı ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden geneli dünkü görüşmeden çok memnun ayrıldı. Ancak aşırı sendikacılardan bir tanesi çıktı dedi ki: ‘Bu sadece bir mimari estetik mesele değildir, sosyoloik meseledir.’ Siyasetçinin sosyolojiyi bilmemesi gibi bir şey olabilir mi? Eğer biz bu toplumun sosyolojik analizlerini yapamıyorsak, psikolojik analizlerini yapamıyorsak zaten buralara gelemezdik.

"GERÇEKLERİ KONUŞMAK ZORUNDAYIZ"

Başbakan'ın konuşmasında adını vermeden eleştirdiği o ismin DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu olduğu ortaya çıktı.

Vatan Gazetesi'nden Gülümhan Gülten'e konuşan Çerkezoğlu, yaşananları şöyle aktardı: “Sorun sanki sadece Gezi Parkı’ndaki ağaçlar, sadece bir mimari meseleymiş gibi konuşuldu. Bir süre sonra söz aldım. ‘Sayın Başbakan biz bu görüşmeyi 25 Mayıs’ta yapıyor olsaydık, bunları konuşabilirdik. Ama artık haftalar geçmiş, insanlar sokaklara dökülmüş, 4 kişi ölmüş... Aradan 17 gün geçmiş, anneler sokaklara inmiş... Eğer çözüm için buraya geldiysek, ki biz de siz de bu nedenle buradayız, gerçekleri konuşmak zorundayız.

"SİZ KİM OLUYORSUNUZ"

Bu kadar insan sokaklarda gece gündüz size bir şeyler söylüyor. Bunları konuşmamız gerekmez mi? Bu artık bir sosyolojik, toplumsal olaydır. Bu sadece bir mimari mesele değildir’ dedim. Ben konuşurken, sık sık sözlerime müdahale eden Başbakan, ben ‘Sosyolojik, toplumsal meseledir’ dediğimde çok sert tepki gösterdi. Sesini yükselterek, ‘Siz kim oluyorsunuz da bize sosyoloji öğretiyorsunuz? Biz sosyolojiyi de psikolojiyi de biliriz. Sizin haddinize mi bize bunları söylemek’ dedi. Sümeyye Erdoğan çıkardı Ben de ‘O zaman bunu konuşalım diyoruz’ dedim.

"SÜMEYYE ERDOĞAN BABASINI ÇIKARDI"

Ancak bu sözlerime daha çok sinirlendi. Tepkisini ayağa kalkarak sürdürdü. ‘Böyle tepki gösterirseniz çözemeyiz’ dedim. Başbakan, ‘Haddinizi bilin, sizin haddinize mi bize sosyoloji öğretmek’ dedi... Yanındakiler Başbakan’ı sakinleştirmeye çalışıyorlardı ama sakinleşmedi. Böyle olunca Sümeyye Erdoğan, babasının yanına geldi ve onu odadadan çıkarttı. Başbakan’ın toplantıyı terketmesinin ardından bizimle kalan Hüseyin Çelik’le birlikte 15 dakika daha orada kaldık. Herkes şoktaydı.”