Gündem
24 Eyl 2014 14:02 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:45

Bank Asya hissesinde flaş gelişme

Borsa İstanbul Bank Asya hisselerinin yeniden saat 14'te işleme açılacağını duyurdu.

 Bu duyurunun ardından Bank Asya hisseleri tekrar işleme açıldı. Önceki hafta işlem gördükten kısa süre sonra taban ya da tavan fiyatlara ulaşan Bank Asya hisseleri 6 günün ardından yatay açıldı. Banka hisseleri yüzde 2,90 kayıpla 0,67 lirada seyrediyor.

Bank Asya hisseleri yeniden işleme açılacak. Borsa İstanbul'dan KAP'a yapılan açıklamada Bank Asya hisselerinin saat 14'te işleme açılacağı duyuruldu.

Bank Asya hisseleri 18 Eylül'de işleme kapatılmadan önce 0.69 liradan işlem görmüştü. Bugün ikinci seans başında tekrar işleme açılan Bank Asya hisseleri günlük yüzde 2,90 kayıpla 0,67 liradan işlem gördü.

İşte Borsa İstanbul'un Bank Asya açıklaması:

Asya Katılım Bankası A.Ş. paylarının işlem sırası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (BİAŞ) Yönetmeliği'nin 25/b maddesi uyarınca geçici olarak işleme kapatılmıştı. Asya Katılım Bankası sırası 14:00'ten itibaren yeniden işleme açılacaktır. Şirket paylarının işlemleri Ulusal Pazar'daki son işlem gününde oluşan baz fiyat (0,69 TL) ve +/- yüzde 10 fiyat marjı ile başlatılacaktır.


İŞTE GEÇTİĞİMİZ HAFTA YAŞANAN BANK ASYA TRAFİĞİ

15 Eylül Pazartesi sabah saatleri
Borsa İstanbul A.Ş. Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda Bank Asya hisseleri işlem sırasının yeniden açılacağını duyurdu. Bu duyurudan sonra brüt takas kuralı ile açılan hisseler yüzde 10 gerileyerek 1,10 liradan taban fiyatına geriledi. Hisse fiyatları gün sonunda 0,99 liraya kadar düştü.

15 Eylül Pazartesi akşam saatleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki günlük Katar ziyareti sonrası dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan hisseleri tekrar işleme açılan Bank Asya için şöyle konuştu:  ""Bank Asya tahtası açıldı, dip yapma süreci var. Burada bir gerçeği görmek lazım. Böyle taşıma su ile değirmeni döndüremezsiniz. Bankacılığın kendine has kuralları var. Ona göre top oynamak zorundasınız. İstediği zaman vatandaş parasını çekebilmeli. Eğer vatandaş parasını çekemez hale gelirse, sermaye rasyosunda ciddi bir kapanma var demektir. BDDK'nın atması gereken adımlar var. Hangi maddeyi uygular bilemem ama benim de ülkemin birliği, dirliği için bir yere kadar işi takip edip gerekli bilgiyi almam lazım. takipteyiz. BDDK karar vermeli ve buna göre adım atmalı. Aksi takdirde bunun sorumlusu BDDK olur."

16 Eylül Salı sabah saatleri
* Başbakan Ahmet Davutoğlu KKTC ziyareti öncesi Bank Asya ile ilgili olarak "Bir takım manipulatif bankalarla ilgili çıkarılan haber art niyetlidir. Bank Asya da dahil herhangi bir banka objektif kriterler içinde bu sistemin işleyişine aykırı noktadaysa bu değerlendirme BDDK başta olmak üzere kurumların görevidir. Kurallar bellidir. Kurallara uyanların herhangi bir şeyden çekinmesine gerek yoktur" diye konuştu.
* İstanbul Finans Zirvesi sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan "BDDK bankalar için bağımsız karar verir. Bankalar için kaynağı belirsiz söylentiler çıkabilir. Bunlar kasıtlıdır. Gerekli olan konularda BDDK gözünü kırpmadan karar verir" dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise "Kanun son derece açık. Sorumlu kurum BDDK'dır. Sadece onlar açıklama yapabilir. Ben başka yorum yapmayacağım" diye konuştu.

* Bank Asya Yönetim Kurulu sermaye artırım kararı aldı. Bank Asya Yönetim Kurulu bankanın 900 milyon TL olan ödenmiş sermayesini 225 milyon TL artırarak 1 milyar 125 milyon TL'ye çıkarılması kararı aldı.

16 Eylül Salı akşam saatleri
Bank Asya hisseleri günü taban yaparak 0,80 liradan kapadı.
17 Eylül Çarşamba
Bank Asya hisseleri iki seansta da taban fiyatı gördü. Hisseler 6 seans üst üste taban yaparak 0,64 liraya geriledi.
18 Eylül Perşembe sabah saatleri
Bank Asya hisseleri işleme açıldığı bu hafta en dalgalı gününü yaşadı. ank Asya hisseleri açılışta yeni taban seviyesi olan 0,57 liraya düşse de birinci seansta beklenmedik şekilde yükselişe geçti. Taban fiyatın ardından saat 10:20'dan gelen alımlarla yükselen Bank Asya hisseleri beş dakikada 0,71 liraya kadar çıktı ve tavan fiyatına erişti. Sadece 5 dakikalık yükseliş hızı yüzde 25'i buldu. Günlük yükseliş ise yüzde 10,94 oldu.
18 Eylül Perşembe öğle saatleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan TÜSİAD İstişare Konseyi'nde konuşma yaptı. Konuşmada ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Davutoğlu'nda gönderdiği mektubu hatırlatan Erdoğan "Bir bankanın batırılması için çalışılmıyor. O banka şu anda batmış zaten. Fakat bu, taşıma suyla ayakta durmaya çalışıyor." dedi.
18 Eylül Perşembe saat 14:15
Borsa İstanbul Bank Asya hisselerini geçici bir süre işleme kapadı. Borsa İstanbul kapalı kalma süresinin daha sonra açıklanacağını belirtti.
18 Eylül Perşembe saat 14:45
Borsa İstanbul Bank Asya hisselerinin 14:45'te işleme açılacağını duyurdu. İşleme açılan Bank Asya hisseleri yüzde 7,81 primle 0,69 TL'ye yükseldi. Borsa İstanbul Bank Asya hisselerini fiyatlarındaki anormal hareketler sebebiyle bir kez daha işleme kapadı.