Gündem
31 Mar 2015 16:53 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:09

Balyoz Davası'nda flaş karar! 236 sanığın tamamına beraat!

Yeniden yargılama yapılan Balyoz Davası'nda karar çıktı.

Yeniden görülen Balyoz Davası'nda mahkeme, 236 sanık hakkında beraat kararı verdi. İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, dijital delillerde sahtecilik iddiasına ilişkin suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkemenin verdiği "tüm sanıklar için beraat" kararı solonda bulunan sanık ve yakınlarının alkışlarıyla karşılandı.

Karardan önce Mahkeme sanıkların son sözlerini aldı. Son sözlerin ardından ara veren heyet kararı görüşmek üzere müzakereye çekildi. Savcı bugünkü son duruşmada esas hakkındaki mütalasında Çetin Doğan, Dursun Çiçek, Engin Alan, Ergin Saygun, İbrahim Fırtına, Özden Örnek'in de aralarında bulunduğu 236 sanığın tamamı için beraat istemişti.

MAHKEME KARARINI VERDİ

Mahkeme heyeti tüm sanıkların beraat ettiğini açıkladı. Mahkeme kararında, sahte dijital dokümanları üreten kişiler hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Tüm sanıklara yattıkları süreler için tazminat davası açma hakkı olduğu bildirilirken ayrıca adli sicil kayıtlarındaki hüküm kaydının silinmesine de karar da dikkat çekildi.

DURUŞMADA NELER OLDU
Bugün görülen son duruşmada Savcı esas hakkındaki mütaalasını okudu. Savcı, "Sanıklarla bağı bulunmayan (sahte) dijital veriler delil niteliği taşımamaktadır" dedi.

Savcı mütalaasında "Bilirkişi Raporları ve destekleyici müzekkere cevapları dijital delillerin üstveri bilgi çelişkilerini ve sahteliğini kanıtlamaktadır" ifadelerini de kullandı. Savcı dijital delillerdeki sahteliklere dikkat çekerek güncelleme iddialarının temelsiz olduğuna dikkat çekti.
"Seminer ses kayıtlarında bir kısım kişilerin maksadını aşan cümleler sarfettiği tespit edilmişse de" diyen Balyoz savcısı "Genelinin jenerik oyun kapsamında olduğu ve iddia edilen darbe planlarıyla bağlantısının bulunmadığı anlaşılmıştır." açıklamasında bulundu.

Savcı lehe bilirkişi raporlarına ve yeni delillerle ilgili ilave talebi olmadığını söyledi. Sanıkların beyanları alındı. Ardından savcı esas hakkında mütalaasını verdi.

Mahkeme sanıkların son sözlerini aldı. Son sözlerin ardından ara veren heyet kararı görüşmek üzere müzakereye çekildi. Kararla 236 sanık beraat etti.