Gündem
03 Mayıs 2023 19:06 Son Güncelleme: 03 Mayıs 2023 19:08

Balıkesir'de bir koç 91 bin liraya satıldı

Balıkesir'in Bandırma ilçesindeki Koyunculuk Araştırma Enstitüsü'nde gerçekleştirilen damızlık müzayedesinde heyecan dolu anlar yaşandı. Açık artırmaya çıkarılan 160 koçtan biri, 91 bin liraya alıcı buldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı, 20 bin dönüm alanda faaliyet gösteren Koyunculuk Araştırma Enstitüsü’nde her yıl nisan ayında düzenlenen geleneksel damızlık satışı, bu sene mayısın ilk haftasında gerçekleştirildi.

12 BİN LİRADAN SATIŞA ÇIKARILDI

Türkiye’nin dört bir yanından gelen yetiştiriciler, yerli ve milli ırk Karacabey merinosu sahibi olabilmek için birbirleriyle yarıştı.

Yetiştirilen 160 damızlık koç, yaşlarına göre 12 bin liradan açık artırmaya çıkarıldı. İhalede en yüksek rakama, 91 bin lirayla 82 numaralı koçta ulaşıldı. Şevval Ertur (22), 1,5 yaşındaki koçun sahibi oldu.

“REKABET ÇOK YÜKSEKTİ”

Açık artırmayı izleyen Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Halil Sözmen, Erturu tebrik etti.

Babasıyla mesleğini yürüttüğünü ve küçükbaş hayvan beslemeyi çok sevdiğini söyleyen Şevval Ertur, açık artırmaya ilk kez geldiğini belirterek, “82 numaralı koçu gözüme kestirmiştim, almayı çok istiyordum ve başardım. Çok güzel bir koç, çok şükür aldık. İnşallah memnun kalırız. Rekabet çok yüksekti, bir an çekilecektim ama kafama koyduğum için aldım” dedi.