Gündem
18 Şub 2023 16:23 Son Güncelleme: 18 Şub 2023 16:27

Bakanlıktan 'depremzede çocuklar cemaatlere verildi' iddialarına açıklama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 'depremzede çocuklar cemaatlere verildi' iddiası hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, "Refakatsiz konumda çocuğa rastlanılmadı" ifadeleri yer aldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, depremlerde kimsesiz kalan çocukların İstanbul'a getirilerek İHH evlerine yerleştirildiği iddiası üzerine açıklama yaptı.

BAKANLIK: BELİRTİLEN ADRESTE YABANCI UYRUKLU KADINLAR VE ÇOCUKLAR VAR

Belirlenen adreste inceleme yapıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Haberde bahsi geçen konu ile ilgili olarak 10.02.2023 tarihinde belirtilen adrese kolluk ve Beykoz Sosyal Hizmetler Merkezi ekiplerimizle hane ziyareti gerçekleştirilmiştir. Yapılan tespit neticesinde hanede kalan refakatsiz konumda olan herhangi bir çocuğa rastlanılmamış olup hanede kalanların Suriye’deki savaşta eşlerini kaybeden yabancı uyruklu kadınlar ile çocuklarının olduğu, çocuklar açısından herhangi bir ihmal ve istismar bulgusunun bulunmadığı tespit edilmiştir. Hane ziyareti sonrasında ailelere Bakanlığımız hizmetleri ve bu hizmetlere ihtiyaç duymaları halinde temas kurabilecekleri iletişim kanalları ile ilgili gerekli bilgilendirme de yapılmıştır."

İHH: ÇOCUKLAR İÇİN HERHANGİ BİR EVİMİZ YOK

Bakanlıktan önce açıklama yapan İHH İnsani Yardım Vakfı ise, "Vakfımızın çocuklar için herhangi bir evi olmadığı gibi deprem bölgesinden çocuk getirip evlere yerleştirme çabası da yoktur" demişti.