Ekonomi
10 Ara 2023 13:07 Son Güncelleme: 10 Ara 2023 13:08

Bakan Şimşek’ten gündeme dair 5 kritik mesaj! ‘Kan kaybı durdu…’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gündeme dair önemli mesajlar verdi. Not görünümünün iyileştiğini söyleyen Hazine Bakanı Mehmet Şimşek, "Brüt rezervler tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Kamudaki tasarruflar için yoğun çaba içindeyiz. Sadece TOGG'a onay veriyoruz" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığının başta yüksek enflasyonla mücadeleye yönelik olmak üzere yeni ekonomi politikaları bir bir hayata geçiyor.

Kurdaki oynaklığın azaldığını, TL'deki değer kaybının da durduğunu ifade eden Bakan Şimşek, Kur Korumalı Mevduat (KKM) düzenlemesindeki son durumu da paylaştı. Şimşek'in tasarruf hamleleriyle ilgili açıklamasında yurt dışı gezileri ve Togg detayları özellikle dikkat çekti.

Sabah'a konuşan Bakan Şimşek'in açıklamaları şöyle:

RİSK PRİMLERİ DÜŞTÜ

Uyguladığımız politikalarla yatırımcı güveni arttı, risk primi düştü, rezervlerimiz güçlendi ve kur oynaklığı azaldı. Ülkemizin risk primini gösteren CDS, Mayıs'ta 700 baz puanın üzerindeydi, 7 Aralık itibarıyla 336 baz puana düştü. Mayıs-aralık döneminde Türkiye'nin risk primi 300 baz puandan fazla düşerken, gelişmekte olan ülkelerin risk primi ortalama 55 baz puan geriledi.

"TL'DEKİ KAN KAYBI DURDU"

Kur oynaklığı azaldı. TL'deki kan kaybı durdu. 1 aylık opsiyonların ima ettiği kur oynaklığı, mayısta yüzde 57 seviyesindeydi. 7 Aralık itibarıyla yüzde 9'a geriledi. Bu dönemde gelişmekte olan ülkeler ortalaması yüzde 11 seviyesindeydi.

TÜRKİYE'NİN NOT GÖRÜNÜMÜ

Not görünümümüz iyileşiyor. Standard & Poor's not görünümümüzü önce durağana, sonra pozitife yükseltti. Fitch ise negatiften durağana yükseltti.

"DENGELENME BAŞLADI"

Büyümede yeniden dengelenme başladı, daha dengeli bir kompozisyona doğru yol alıyoruz.

"CARİ AÇIK AZALIYOR"

Yılın 2'inci çeyreği ile 3'üncü çeyreğini karşılaştırırsak, iç talebin büyümeye verdiği katkı 10.2 puandan, 8.5 puana düştü. Net dış talebin negatif katkısı da 6.3 puandan 2.6 puana düştü. Cari açık azalıyor. Yıllıklandırılmış cari açık eylül ayında mayısa göre 8.6 milyar dolarlık bir iyileşme gösterdi ve 51.7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

KKM HESAPLARINDA SON DURUM

Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından çıkış oluyor. Para politikasındaki normalleşmeyle TL getirileri artmaya başladı. KKM stoku 25 Ağustos'ta 3.3 trilyon TL idi. 1 Aralık itibarıyla bu tutar 2.7 trilyon TL'ye geriledi (654 milyar TL azalma).

REZERVLERDE REKOR

Brüt rezervlerimiz de artıyor. Brüt rezervler mayıs sonundan bu yana 41.7 milyar dolar artarak 140.1 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

YURT DIŞI GEZİLERİNDE TASARRUF HAMLESİ

Vatandaşımız kamuda tasarruf da bekliyor. Bu konuda yoğun çaba içindeyiz. Bizim bakanlığımızda yurt dışı gezilerini yoğun şekilde inceliyoruz, gerekli mi, bir kişi gitse olur mu? Bu konularda da hassasiyet gösteriyoruz. En büyük tasarruf üretken alanlara kaynakların kanalize edilmesidir.

YALNIZCA TOGG'A ONAY! "MEVCUT ARACI SATACAKSIN" ŞARTI

Kurumların planlanmış taşıt talepleri var. Örneğin 'taşıtım eski, yenilenmesi lazım' diye talepler geliyor. Onay verirken 'sadece yerli ve milli olan, kullanımı ucuz olan elektrikli TOGG'u alabilirsin' diyoruz, ikincisi mevcudu satacaksın diyoruz. Muhtemelen mevcut daha pahalıdır, dizel ya da benzinlidir, gideri yüksektir. Bu konularda hassasız.