Gündem
09 Ağu 2021 20:59 Son Güncelleme: 09 Ağu 2021 21:09

Bakan Pakdemirli orman yangınlarıyla ilgili son durumu paylaştı

Bakan Pakdemirli, Muğla'da Köyceğiz ve Milas, Aydın'da ise Bozdoğan'daki orman yangınlarının sürdüğünü belirterek, "Üç orman yangını için çalışmalar devam ediyor. Köyceğiz'de yangın vadiye hapsolmuş şekilde devam ediyor." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Marmaris Şehit Görkem Hasdemir Beldibi Yangın Ekip Binasında yaptığı açıklamada, "Muğla'da Köyceğiz ve Milas, Aydın'da Bozdoğan yangını devam ediyor." dedi. Bakan Pakdemirli açıklamasında "Termik santralle alakalı riskler minimize olmuş vaziyette. Orman yangının buradaki Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini olumsuz etkilememesi için şeritler oluşturuldu. Üç ayrı tahkimat yapıldı." ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, şöyle konuştu;

"270 orman yangınıyla uğraştık, 267'si kontrol altında. Üç orman yangını için çalışmalar devam ediyor. Köyceğiz'de yangın vadiye hapsolmuş şekilde devam ediyor ama kontrol altında diyemiyoruz. Kontrol altına alınan yerlerde dıştan içe doğru soğutma işlemi uyguluyoruz. Arazözler en ufak duman kalmayacak şeklide çalışıyor."

Pakdemirli, orman yangınlarıyla mücadelede gönüllü olarak bulunmak isteyenlerin e-devlet üzerinden başvuru yapabileceklerini belirtti.

"ORMANLARIMIZ KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞACAK"

Gelecekte yangın kontrol şeritlerinin daha geniş olacağını kaydeden Pakdemirli, "Hiç kimse endişe etmesin, ormanlarımız yeniden küllerinden doğacak." diye konuştu.

"ZARAR GÖREN KİMSEYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ"

Muğla'da orman yangınlarında 4 bin 500'e yakın arı kovanı zarar gördüğünü açıklayan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"9 ilde, 26 ilçe, 180 köyde, 7 bin 735 çiftçimizin hasar tespit çalışması yapıldı. Türkiye'nin çam balı merkezi olan Muğla'da bu konuda yaraları saracağız, yeni bal ormanları tesis edeceğiz. Devlet buradadır, yangından zarar gören kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Özellikle büyükbaş, küçükbaş ve arı kovanı zararlarının tamamını hibe olarak ödüyor olacağız. Bitkisel üretim alanlarının yeniden tesisi için ihtiyaç duyulan tohum, fide ve fidanı bedelsiz temin edeceğiz."