Politika
06 Ağu 2023 09:58 Son Güncelleme: 06 Ağu 2023 16:57

Bakan Mehmet Şimşek’le ilgili flaş TÜİK kulisi! ‘Başkan Çetinkaya’yı arayıp…’

Mustafa Balbay, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya’yı telefonla arayarak “Gerçeği açıklayın, program yapamıyorum” dediğini iddia etti.

TELE1 televizyonunda Fikir Kulübü programında gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan gazeteci Mustafa Balbay, çarpıcı bir kulis bilgisi paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in konuyla ilgili olarak TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya'yı telefonla aradığı ileri sürüldü.

Gazeteci Mustafa Balbay'ın TELE 1 yayınında aktardığı iddia şöyle:

"Mehmet Şimşek TÜİK Başkanı'nı aramış, 'gerçeği açıklayın, program yapamıyorum' demiş. TÜİK bu yüzden son verilerini gerçek demeyelim ama gerçeğe yakın açıkladı. Şu an ortada bir ekonomi programı yok."

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ İÇİN 2024 ORTASINI İŞARET ETMİŞTİ

Mehmet Şimşek, TÜİK'in temmuz ayıyla ilgili verilerde yıllık enflasyonu yüzde 47,83 olarak açıklamasının piyasa beklentileriyle uyumlu olduğunu savunmuş; ayrıca 2024 ortasından itibaren yıllık enflasyonun düşmeye başlayacağını söylemişti.

TÜİK'İN TEMMUZ AYI ENFLASYON VERİLERİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı. Verilere göre, temmuzda aylık enflasyon yüzde 9,49, yıllık enflasyon ise yüzde 47,83 oldu.

Böylece, temmuz ayı enflasyon rekoru kırıldı. Temmuz'da en yüksek enflasyon, 1997'de yüzde 6,2 ile kayıtlara geçmişti.

Tüketici fiyatlarındaki artış, temmuzda, bir önceki aya göre yüzde 9,49, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 31,14, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,83 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 57,45 olarak gerçekleşti.