Gündem
06 Mar 2015 11:01 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:06

Bakan Lütfi Elvan açıkladı! Fuat Avni yasası TBMM'de!

"Fuat Avni gerçekte kimdir biliyor musunuz?" sorusuna yanıt veren Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan çarpıcı açıklamalarda bulundu.

A Haber ekranlarında konuşan Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, Twitter fenomeni Fuat Avni için çarpıcı açıklamalarda bulundu. Elvan, TBMM'ye gelen yeni bir yasa ile Twitter'ın kişi bilgilerini hükümet ile paylaşmak zorunda kalacağını söyledi.

"Fuat Avni gerçekte kimdir biliyor musunuz?" sorusuna yanıt veren Elvan Ulaştırma Bakanlığı'nın yetkilerinin sınırlı olduğunu ve böyle bir araştırma yapmak gibi bir görevlerinin olmadığını söyledi. Elvan, Bakanlık bünyesindeki TİB'in ise Fuat Avni konusunda bir çalışmasının olmadığını söyledi. Bakan Elvan, yasalaşmak üzere hazırlanan yeni bir tasarı ile Twitter gibi sosyal medya şirketlerinin kişi bilgilerini devlet ile paylaşmak zorunda kalacağını, aksi takdirde çok ağır cezalar ile karşı karşıya kalacaklarını açıkladı.

İşte Elvan'ın Fuat Avni ile ilgili açıklamaları:

Bu tür sosyal medyadaki bir çok hesap sahte. Öyle şeyler görüyorsunuz ki bir günde 80-100 bin tweet atılıyor sanki. Oysa böyle değil, otomatik atılıyor, takipçi sayıları da gerçek değil.

Bakanlığımızın Fuat Avni konusunda bir yetkisi yok. Kim olduğunu araştırmak bizim yetkimizde değil. TİB bizim yönetimimizde ancak böyle bir görevi yok. TİB'in katalog suçlarında bir yetkisi var. Atatürk'e hakaret, fuhuş, çokcukları istismar gibi konularda bir şikayet olursa TİB gerekeni yapıyor.
Twitter da son dönemde bizimle işbirliği yapıyor. Mahkeme eğer Fuat Avni için bir karar verdiyse, bu karar çerçevesinde bu kişinin gerçekte kim olduğuna dair bilgiyi Twitter'dan istemesi gerekir. İstendi mi bilmiyorum. Twitter bunu paylaşmadığı sürece bunu öğrenmek mümkün mü bilmiyorum.

Bizim bakanlık olarak böyle imkanımız ve yetkimiz yok. Ancak bu bilgileri paylaşmayan sosyal medya şirketlerine çok ağır cezalar getiriyoruz. Fuat Avni'nin gerçekte kim olduğunu ise bilmiyorum.