Gündem
16 Eki 2020 12:18 Son Güncelleme: 16 Eki 2020 12:33

Bakan Koca iki ilin adını verip uyardı: Artış eğilimi var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, "Son bir haftada İstanbul, Bursa ve bazı illerde vaka sayısında artış eğilimi var." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Erzurum'da düzenlediği basın toplantısında Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

"Salgına karşı 7 aydır gece gündüz çalışma yapıyoruz. En gelişmiş ülkelerde bile sağlık sistemi kapasitesinin yetersiz olduğunu gördük. Bizim sağlık sistemimiz başarılı bir şekilde mücadele etti. Güçlü sağlık altyapımız, nitelikli ve fedakar sağlık çalışanlarımız, güçlü kamu kaynaklarımız sayesinde dünyadaki birçok ülkenin aksine bu felakete karşı direncimizi koruduk. Birkaç haftadır ülke genelinde düşüş yaşadık. 1 haftadan beri İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde bir artış eğilimi olduğunu görüyoruz.

REHAVETE KARŞI UYARDI
Vatandaşlardan istirhamım geçen haftalardaki düşüşe güvenerek rehavete kapılmayalım. Kalabalıktan ve yakın temastan uzak duralım. Maskelerimizi çıkarmayalım ellerimizi sık sık yıkayalım. Bu tedbir bizi sadece koronavirüsten değil grip ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarında da koruyor. Bizler tedbirimizi alalım ki sağlık çalışanlarımız nefes alabilsin"